6 086 läst ·
17 svar
6k läst
17 svar
Spiro eller plaströr
Sida 1 av 2
Renoverare
· Näverkajakens födelseort
· 797 inlägg
Varför skulle det vara lättare med plaströr?
Plaströr finns inte i särskild långa längder, så det blir många skarvar och onödigt dyrt. Själva monteringen av spirorörenrunt blir det lättaste momentet i installation av ftx. Skruvdragare, skruv och något att såga med, tex tigersåg.
Moderator
· Stockholm
· 57 791 inlägg
Att popnita en skarv, är väl den minsta delen. Inklusive att borra för niten så gör du den operationen på under en minut.
Ok, det låter bra. Trodde det jobbigaste var att dra/montera rören. Vad är det som är det jobbigaste vid installation av FTX då? Har väggar av lättbetong och schakt att dra rören i så håltagningen borde vara ganska enkel
Medlem
· Västerbottens län
· 18 047 inlägg
Spirorör finns upp till 6 meter om man handlar på rätt ställe.
protte
protte
Popnitar har även de en utstickande del även om den ofta är kortare, men med rätt självborrande montageskruv så tror jag skillnaden är marginell, finns ju korta varianter med "planad" spets som är gjord just för ventilationsmontering.
Produkter som diskuteras: "montageskruv"
Montageskruv
Montageskruvar kännetecknas av ett förstorat skruvhuvud som inte sjunker in i materialet efter skruvdragning. Dessa skruvar är idealiska för tillämpningar där man vill ha ett synligt montage, eftersom skruvhuvudet förblir synligt på ytan
Läs mer
Långa spiro kan du köpa på Lindab. om du ska lägga pengar på ett FTX så snåla inte på rören så att allt är som det ska. Tänk på att rören ska rensas i framtiden. Själv installerat ett UNI aggregat i vårt hus på 230 kvm på två våningar. Jag har turen att ha en pappa som kobbat som OVK kontrolant i hela sitt liv.
Ett tips är att köpa ett färdigt kit efter en ritning till ditt hus. Så räknar dom ut så injusteringen blir rätt. Så slipper du ha dit en OVK kontrolant för injusteringen.
Ett tips är att köpa ett färdigt kit efter en ritning till ditt hus. Så räknar dom ut så injusteringen blir rätt. Så slipper du ha dit en OVK kontrolant för injusteringen.
Allvetare
· Västra Götaland
· 12 291 inlägg
Det finns även silikonslang som en del använder istället för spiro
Medlem
· Västerbottens län
· 18 047 inlägg
Jo, men den aningens vassa delen av popniten sitter på utsidan.NetNut skrev:
Huruvida skruvinstick är ngt reellt problem vet jag inte, men kan konstatera att det blir bra dammtussar som sätter sig i ingången till donen vid vingarna som håller innerdelen/tallriken på plats.
