Jag har några 125mm spirorör som leder till en spånsug. För att bibehålla ett bra flöde ska man undvika skarpa böjar. De enda förgreningar jag hittat är T-rör och då blir det 90°. Det är vad jag har nu. Vad kan man tänkas använda som förgrening om man vill hålla sig till 45°?
 
Det går att skarva på ett spirorör direkt på ett annat i 45 graders vinkel. Är lite meck, använder den där kurvritaren som finns online för att få förlagor till hur hålet i huvudröret ska tas upp samt hur änden på påsticket ska kapas. När det hela är tillsågat popnitar jag fast påsticket med två små nitar och fixerar allt med latexfog eller liknande.
 
Det fick bli ett besök till Lindab. Där blev det 30° påstick. 270:-. Tack!
 
Där var masses snabbare än mig, typ 3 dar snabbare.. :P
Jo, det är lindab som gäller för ventgrejor
Iofs är inte spirorör optimala för spånsug men det är ju helt klart bättre än att köra trådlöst (rörlöst) :)
Nu ska jag gå ner i källaren och gnälla lite istället för att sitta här och vara dryg.

Hepp!
 
hehe
Men dom har sin transfer serie som verkar vara riktad mot just bulk och spånhantering. Vad som skiljer mot vanilla Spiro vette sjuttsingen
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.