Husägare
· Västernorrland
· 2 546 inlägg
Hej. Håller på förbättra ventilationen i vårat tegelhus med självdrag. Vi flyttade in för ca 7mån sedan och kom ifrån ett hus med FTX. I detta hus är det inte ekonomiskt försvarsbart att installera då det är tegel, betong och har sutteräng. Frånlufts fläktar håller jag på installera och det finns tillluftsventiler borrade i några sovrum. Så vi bör addera Spaltventiler innan vi bestämmer oss för att borra riktiga om det behövs. Fönstren är äldre och de ät alla öppningsbara. När vi sedan investerar i nya så får vi ta ställning vilka behov finns då. Iaf som jag förstår så skall man borra genom fönsterkarmen? Behöver tips och råd. 2 olika fönster installationer på bilden.
Redigerat:
Produkter som diskuteras: "Spaltventiler"
Spaltventil F32 Fresh
För utanpåliggande montage
392 kr inkl moms
Läs mer
Husägare
· Västernorrland
· 2 546 inlägg
Första bilden finns lite plats på karmen kanske. Men andra som går utåt finns ingen karm utan är inbyggd. Så den får bli bågen.
Husägare
· Västernorrland
· 2 546 inlägg
På den ljusa ytterväggen finns väl inget skäl att välja spaltventil, det ser ut som en enkel regelvägg med liggande träpanel på utsidan. Borra med ett klenare pilotbor/installations borr och ta sen ett fyrtumshål med hålsåg så blir det enkelt att få tillluft.
Produkter som diskuteras: "hålsåg"
Hålsågar
Hålsågar är specialiserade verktyg som används för att skapa perfekt runda hål i en mängd olika material. De kan användas för allt från trä och plast till metall och gips, och kommer i en rad olika storlekar för att passa alla projekt.
Läs mer
Husägare
· Västernorrland
· 2 546 inlägg
Husägare
· Västernorrland
· 2 546 inlägg
Sant, lite orolig att elkablar kan gå där då det finns flera el doser ovan fönster. Det är i samma vardags rum men men mitt emot varandra. Dock ser fönstren på tegel fasad sidan lika på sovrummet som behöver en till luft.F fribygg skrev:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden





