Hej
Sprang på en spis på second-hand som såg helt ok ut. Bortsett fån kontakten, som verkar fått en smäll (se bild). Är det bara att glömma, eller?
Skadad elkontakt från en spis hålls upp framför en trasig vitvarupanel och ett trägolv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Byt kontakten så blir det nog bra.
 
  • Gilla
Ryberget
  • Laddar…
A A.G skrev:
Byt kontakten så blir det nog bra.
Kontakten går att byta men...
Det ser ut att vara utan nolla så det kan eventuellt vara en blå fasledare som kan misstas för att vara nolla.
Troligtvis kan man räta på stiftet.
 
tommib
Jag skulle inte börja räta på stiften på en Perilex. Risken är för stor att skapa dålig kontakt via utmattning och därmed brand. Köp en ny perilexpropp och montera dit. Vill du ha ett komplett sladdställ går det också bra. Obs dock på det rgba påpekar ovan att blå ledare sannolikt inte är nolla om en sådan finns. Koppla likadant som det är nu så blir det bra. Om du bara byter proppen ska du kolla typskylten på spisen där de olika inkopplingsalternativen är listade.
 
  • Gilla
Johan456
  • Laddar…
Och så plockar man bort stiftet för nollan i den nya stickproppen så finns inge risk för förväxling senare. För spisen är högst troligt för ren 400V.
 
  • Gilla
Immobil
  • Laddar…
Tack för alla råd. Var tyvärr fel mått på den ( defekt ögonmått)
 
Clas Ohlson har medlemsrabatt i helgen!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.