Köpte färsk ved i våras.legat under tak sen april/maj men regn från fel håll kommer åt den. Om jag tar in ved och lägger in den direkt i kaminen så tycker jag det låter/ser ut som rätt mkt fukt kokar bort. Myseldar bara men så här i lediga tider blir det ju nästan varje kväll och då hinner veden inte ligga inne så länge. Undrar därför om det är någon risk att torka veden enligt bild? Är ju jäkla varm luft som strömmar ut där uppe på kaminen,contura.

ImageUploadedByByggahus.se1388263462.684656.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Har en kamin själv på 7 kw som vi travar ved brevid, inte direkt uppepå, men direkt brevid. (se bild)
Fukten från veden måste ju ta vägen nånstans, och det blir ju ut i rummet där kaminen står..........inte det mest optimala kanske, men bättre det än att elda "sur-ved". DSC_0246[1].jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Om det börjar ryka om veden så ligger den för varmt, annars är det inga problem. Hur länge har du den inne? Om du kan ha veden liggande inomhus i ett par dagar tror jag gör mycket större nytta än om du lägger bara några trän på kaminen i ett par timmar innan du eldar dem.
 
har ju inte så stor plats, men vedutrymmet under kaminen är alltid fullt och så två vedkorgar på det. Brukar vanligtvis få ligga inne ca 3 dagar innan det eldas. Mest nu under julledigheten som det blivit varje kväll. Men tog in lite mer igår som travades ungefär på samma sätt och brinner bra direkt nu ikväll så var nog bara absolut yttersta o översta vedträna som fått lite regn på sig.

Lyckades dock krossa golvskyddet i härdat glas. blä. fel sorts utgift, får kolla om det finns inne hos någon handlare imorgon.
 
linken74 skrev:
Fukten från veden måste ju ta vägen nånstans, och det blir ju ut i rummet där kaminen står..........inte det mest optimala kanske, men bättre det än att elda "sur-ved".
Är nog ingen fara, din kamin lär ju suga en del luft när du eldar så fukten lär försvinna ut via kaminen.
Vintertid så har man dessutom låg luftfuktighet, just nu har vi 38% så några extra procent är väl till det bättre för luften;)
 
Det går väl inte åt mindre värmeenergi att torka veden ovanpå kaminen än inuti kaminen?

En stor del av poängen med att låta veden torka utomhus är väl att man utnyttjar "gratis" energi för torkningen (solvärme, vind och vinterns "frystorkning").
 
Nerre skrev:
Det går väl inte åt mindre värmeenergi att torka veden ovanpå kaminen än inuti kaminen?
Sant, men det brinner lättare och med renare rök och mindre tjära i skorstenen om man torkar veden på kaminen än om man eldar den blöt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.