En stor anledning till att Smålandsvillan inte har golvvärme i hela bottenplattan är att det är tämligen meningslöst och fördyrande och att risken för skador och problem är stor.
Den värmepump som finns som standard i alla smålandsvillor räcker gott och väl för att hålla en bra temperatur i huset. Skall man ha golvvärme så ökar driftskostnaden en del vilket man inte skall glömma.
När man bygger får man ju inte bara titta på själva byggkostnaden utan vad den totala månadskostnaden hamnar på.
 
Nu har vi bott i vårt hus i en vecka ungefär och är jättenöjda! Är väldigt nöjd med både hustypen och hustillverkaren. ;D
 
Här har ni en till som har bott i vår S-villa i en månad nu och vi kan inte säga annat än att vi är kanonnöjda med allting.. ;D

Så nu sitter vi och planerar tomten och allt sånt, ska bli såååå spännande..

Ha det gott =)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.