L LFN skrev:
Är det någon som kan bekräfta om det är helt verkanslöst att borra hål i stubben och applicera Roundup (glyfosat) i hålen då trädet är fällt för 10 månader sedan?
Minns jag rätt läste jag om det på ett skogsforum. Aspstubben torkar och med det försvinner transport av vätska, med tiden ruttnar den bort.
Hittade denna nu
Behandla aspstubbe
 
A AndersS skrev:
Minns jag rätt läste jag om det på ett skogsforum. Aspstubben torkar och med det försvinner transport av vätska, med tiden ruttnar den bort.
Hittade denna nu
Behandla aspstubbe
Länken funkar inte.
 
L LFN skrev:
Avverkat ett par stora aspar förra året. Nu har det fullkomligt exploderat med unga aspar runt omkring. Dom har hunnit bli meterhöga.

Har riktigt Roundup. Hjälper det att borra lite hål i stubben med de nedsågade träden och behandla med 50/50 lösning eller svagare? Stryker de unga asparna med då? Fattar att jag måste ta röjsåg och såga ner slyet. Men något mer jag kan göra?
Aspen skjuter en massa rotskottskott som ett sista överlevnadsryck. Det är bara att kapa skotten så dör den. Du behöver verkligen inte roundup - det är en asp inte något invasivt och svårdödat som parkslide 😊
 
  • Gilla
LFN
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.