Har lackfärg på källargolv (sånt med spånflingor i), hur slipas detta bort, vilka maskiner?? Tänkt lägga platon (blå) sen cellplast samt lumppapp å sist typ parkett golv. Verkar detta bra eller någon stor risk med denna lösning?? Ska även dränera/isolera utvändigt.
 
Redigerat:
Finns massor va maskiner att slipa med; ABS, skrubblare, HTC, vinkelslip m.fl. En HTC hade jag kört på samt en vinkelslip med damsugare för kanterna.
 
Måste den färgen bort då om du ändå ska lägga platon och cellplast på golvet sen? Borde väl bara vara om du ska lägga klinkers som färgen måste bort.
 
nja, det är för att få golvet ventilerat upp i rummet. Lackfärgen stänger inne fukten och då är det risk att det vandrar ut i väggen. Men kanske har fel?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.