5 248 läst ·
6 svar
5k läst
6 svar
Skiljer det mycket på kök prismässigt?
Vi är i tagen om köksbyte. Kollat Ikea, sentence, hth & epoq. Alla har ju inte lika enkla verktyg som Ikea att rita upp sitt kök hemma själv. Min fråga är : om man bortser från vitvaror, skiljer det mycket prismässigt mellan dessa? Tänker stommar, bänkskivor, & luckor. Låt säga att Ikea går på 50 för ett vanligt kök, utan bänkskiva & vitvaror. Kostar då låt säga hth det dubbla för ett liknande kök. Eller skiljer det knappt ingenting? Allt ska göras själv är tanken
Stommar och luckor är inte den stora prisskillnaden.
Den stora prisskillnaden blir när du väljer inredning, lådsystem, bänkskivor och ev speciallösningar/specialmått/skräddarsytt.
Den stora prisskillnaden blir när du väljer inredning, lådsystem, bänkskivor och ev speciallösningar/specialmått/skräddarsytt.
men om tanken är identiska kök i princip. Samma slagit inredning, samma slags luckor , mått osv. Anledningen till att hth osv har fler färgval på samma lucka. Men om det blir 50 tusen mer för samma kök, bara att man får en annan nyans kanske det inte längre är värt det...S skogstomten skrev:
Jag hade bett om offert från de kökstillverkare du tycker är intressanta. Några av dem kanske kommer med lösningar på problem du inte ens visste du hade. Visst, det tar lite mer av din tid, men du får nog en bättre slutprodukt.
Vi tittade på de större leverantörerna, Vedum, HTH, Marbodal, Ballingslöv. Bland de skiljde det ca. 100k i pris för snarlika kök, enda skillnaden var luckorna (samma Blum t ex, köper granit och vitvaror själva).
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 214 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 214 inlägg
Byggahus har flera artiklar som kan vara intressanta i ditt fall:J J0ck3 skrev:Vi är i tagen om köksbyte. Kollat Ikea, sentence, hth & epoq. Alla har ju inte lika enkla verktyg som Ikea att rita upp sitt kök hemma själv. Min fråga är : om man bortser från vitvaror, skiljer det mycket prismässigt mellan dessa? Tänker stommar, bänkskivor, & luckor. Låt säga att Ikea går på 50 för ett vanligt kök, utan bänkskiva & vitvaror. Kostar då låt säga hth det dubbla för ett liknande kök. Eller skiljer det knappt ingenting? Allt ska göras själv är tanken
https://www.byggahus.se/kok/jamforelse-kok-epoq-ikea-hth-gds-kvik
https://www.byggahus.se/bankskivor-till-koket-materialen-priserna-och-underhallet
https://www.byggahus.se/kok
Klicka här för att svara