Jag ska lägga oregelbundna skifferplattor på en ca 10 meter lång sträcka, d v s som gångplattor där man tar ett steg per platta. De säljs i m2 och jag funderar hur mycket jag ska beställa?
Tack. Är det stepstones (med samma form) eller oregelbundna plattor?
Medlem
· Blekinge
· 12 281 inlägg
Detta är inte lämpligt att beställa per kvadratmeter. Då får du några jättestora eller en massa små. Bäst du funderar först hur många du ska ha och sen kör du till handlaren och handplockar.
Problemet är att det inte verkar finnas någon handlare som har skiffer hemma i Falun/Borlänge/Mora. Det är beställningsvara, d v s man kan inte gå och handplocka som ni föreslår...T Thomas_Blekinge skrev:
Medlem
· Blekinge
· 12 281 inlägg
Medlem
· Blekinge
· 12 281 inlägg
Det ser du ju på deras bild. Dom ger t o m förslag att det går åt 4 st per 2 m vägsträcka. Det hade man kunnat räkna ut själv om man antar att en steglängd är 50 cm. För mig hade en större steglängd varit bekvämare men det finns ju folk med korta ben.
Klicka här för att svara
