1 481 läst ·
17 svar
1k läst
17 svar
Ska gjuta golv för badrum i källaren - hur gör jag det bäst?
Jo man ska väl ha det egentligen, men jag har kört oreglerat i 20år, visst svänger värmen väldigt men golvet blir varmare ju kallare det är ute så det är ju åt rätt håll 😄Werno skrev:
Bättre att lägga den i betongen, ska du ha den i flytspacklingen så får du gå ner till 12slang sen får du spackla minst 24mm, alltså på lägsta stället så det går åt ganska stora mängder spackel
20 000 tror jag var att ta i beroende på hur det ser ut hemma hos dig och hur mycket du vill göra själv men du kan säkert hamna under 5 000 om du gör en del själv.
En sån här fungerar fint och det var första som kom upp vid sökning https://billigtvvs.se/golvvarme/vattenburen-golvvarme/golvvarmeshuntar/shunt-ws-36-mini/
En sån här fungerar fint och det var första som kom upp vid sökning https://billigtvvs.se/golvvarme/vattenburen-golvvarme/golvvarmeshuntar/shunt-ws-36-mini/
Det lät ju överkomligt! Låter som att shunten mest får jobba för att få ner tempen. Då borde det inte vara ett problem att få 9 m2 golv varmt med endast en radiatoranslutning.H Henrik 75 skrev:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden