Hej!

Jag har en fundering gällande huruvida riva ner furupanel (omålad) i taket, eller om man kan sätta gipsplattor på denna panel i taket? Är det big no-no, eller är det så man brukar göra i stället för att riva ner befintlig takpanel i taket?

Fördelar / nackdelar? Tacksam för allt input jag kan få i denna fråga!

Fortsatt trevlig kväll!

Mvh
 
Det går bra givet att panelen sitter ordentligt fast alternativt att man skruvar gipsen genom den och träffar reglar/takstolar/gles bakom. Ett gipstak väger en del så om panelen bara är upphängd i lite dyckert kan eländet ge sig ned.

Fördelen är uppenbar, du slipper härja med panelen, nackdelen är väl främst att du tappar lite rumshöjd men en gipstjocklek är ju inte så mycket. En anledning till att riva panelen kan vara att samtidigt göra andra förbättringar, exempelvis dra någon belysning, bakom gipsen.
 
  • Gilla
Biggie
  • Laddar…
Tak med mörka träbjälkar och vit isolerande panel mellan bjälkarna med synlig dekorativ lamparmatur.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Tak klätt med furupanel och synliga elinstallationer i ett pågående renoveringsprojekt.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Renovering av tak där en del är täckt med furupanel och resten är isolerad med gipsplattor.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Renoveringsprojekt med vit gipsskiva i taket, svart isolermaterial på väggarna och en stege på golvet.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Renoveringsarbete i pågång i ett rum med isolerade väggar och oavslutad gipsskivstak, byggtrappa framför fönster.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Jag håller också på just nu :) kanske kan vara till nån hjälp, tror inte heller det borde vara problem för dig. Vet du vad som finns under din furupanel?
 
Redigerat:
Tack som fanken för svar! Furupanelen sitter som berget.

En följdfråga, kan man ha 6mm renoveringsgips i taket? Taket är lågt som det är, och jag önskar att så långt det går inte sänka det än mer. Taket är rakt, utan att ha kontrollerat på millimetern. Jag har provat med ett par skivor, ca 2 m2. Och, vad jag kan se så funkar det alldeles utmärkt. Men, önskar er input i frågan.

Lånad bild på hur taket ser ut. Kök med furupanel i taket, vit taklampa och vita skåp med bågformade handtag.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Ser inte heller några problem i att du skulle använda 6mm, dom är ju lite dyrare och svårare att jobba med bara.

Bilden du länka är inte din men om du har så lågt i tak hade jag nog försökt ta bort furupanelen, även om det blir mer jobb så tror jag att slutresultatet blir bättre, kanske du till och med får mer takhöjd än innan!

Edit: i allafall tagit multiverktyget o sågat upp ett titthål (som ändå kan lagas och täckas sedan) för att beskåda möjligheterna
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.