Jag har köpt ett tvåplans souterränghus med direktverkande el på ca 150 kvm. Ursprungligen har det suttit någon slags förmodad värmeväxlare i ett plåtskåp ovanför spisen ("SVAB typ Minvex"), men själva innehållet i skåpet är bortmonterat och ersatt av en Futurum-kåpa kopplad direkt till imkanalen. Övriga tre "hål" som kommer ner i skåpet är igensatta.

På taket sitter en kåpa med fläkt och två kanaler, imkanalen + frånluft från två badrum samt klädkammare. Hastigheten på denna går att styra via spiskåpan.

I vardagsrum och sovrum (4 st) sitter tilluftskanaler som går upp via kallvinden och ner i plåtskåpet i köket. Av någon anledning är ventilen i vardagsrummet bytt mot en pax-fläkt, som blåser in luft i systemet. Sannolikt för att det står en luft/luft-värmepump av äldre modell i det rummet...

Vad jag inte begriper är hur det är tänkt att luften ska komma IN i huset. Framförallt begriper jag inte hur det gått till på den tiden det fanns en värmeväxlare i skåpet. Det finns inga ventiler i tak eller fasad, varken i verkligheten, på ritningarna eller på något av de likadana husen intill. Tog man denna från kallvinden?

I alla fall måste något göras. Tips och idéer? Lönar det sig att ställa en ny värmeväxlare på vinden, eller ska man bara sätta ventiler genom ytterväggen i lämpliga rum?
 
Verkar som att dom gjort en "budget-lösning" när FTX-aggregatet gick sönder.
Bort med aggregatet (FTX) och in med enkel och billigare F-vent.

Tanken verkar vara att använda det gamla tilluftssystemet som värmeförflyttare (PAX-en i vardagsrummet)

Finns en del ställe där man tar in friskluften via kallvinden, kanske inte den smartaste lösningen.

Du har redan tänkt rätt, antingen sätt in en ny FTX (om det lönar sig är en lång diskution) eller friskluftsventiler i väggarna.
Tänk bara på att om du skall sätta in FTX att dra en separat imkanal, blanda inte in köksfläkten i ventilationen igen.
 
Det lutar åt ett ftx-aggregat. Alla kanaler finns ju redan, i princip bara att koppla ihop det på vinden och låta imkanalen fortsätta vara imkanal. Det enda jag fortfarande inte förstår är var det var tänkt att luften skulle komma in en gång i tiden, huset är förhållandevis tätt och det finns inte en enda ventil någonstans i fasaden. Men det går ju att fixa.
 
Kan ju direkt säga att de som gjort det har inte förstått vad de gör, att huset kommer ta stryk då det är byggt med FTX.

Vi sätter ofta in Fläkt woods RDKG eller RDKR när folk vill byta ut sina gamla fläktar elelr installera ett helt system i huset.. RDKR är bra så det har roterande värmeväxlare och inte behöver nån dränering. Dessutom mycket servicevänligt och tystgående! Har inte hört nått negativt från kunder ännu.

http://www.flaktwoods.se/174/6278/2/
 
:o Hej,Tilluft är ett måste.Det finns ett sätt att sätta in friskluftsventiler (men se upp med kallras).Tillse att luftströmningen kan komma upp mot tak.således i det VARMA skiktet.Annars strömmar luften längs med vägg ner mot golvet KALLRAS. Värmeväxlare är ett annat sätt att föra in TILLUFT.
MEN vad kostar detta? ANTAG: 170 kubik/meter luft per timma. Vilken zon bor du.Det har betydelse.
CA bräknad Kw 5200. Verkningsgrad ca:50% pengar 1kr./Kw Således 50%=2600kr att tjäna.Per år i 10 år
ränta på kapital 10% Det blir lönsammare med "STORA# luftmängder givitsvis verkningsgrad likaså.
ANM******* Nu skall du veta att verkningsgrad går ej att få fram på färdig anläggning.(den sjunker).

Det är ingen lätt uppgift att välja system,känslor kamrater osv.
Mvh. ventilation knut v hage
 
När man sätter friskluftsventiler måste man räkna med hur mycket luft som sugs ut ur huset, och se till att f.l.ventilerna är av rätt antal för att slippa för högt tryck över dom. Är det för högt tryck över dom blir det ett väldans kallras under och omkring dom.

Som sagt, FTX!
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.