Har köpt Jabos Öckrösystem som ska vara så enkelt att montera men dyrt. Men ingen info hur man ska göra när 45x45-reglarna i hörnstolpen ska sågas i 45 grader finns på deras sida. Bygghandel visste inte. Problemet är ju att reglarna ligger vridna, se bif bild. Nån som har en smart lösning på problemet?
Fattar nog inte riktigt vad som ska sågas i 45 grader? Men om det är de horisontala reglarna som du vill kapa i 45 grader så är det väl enklast att göra en liten ränna som du kan lägga dem i stabilt, vridna 45 grader på sågen.
Jag tog den enkla vägen, kanske så det är tänkt att man ska göra. Tryckte in den ena regeln ända in i hörnstolpen och då kunde den andra komma in typ 5 mm sen var det bara att skruva fast dom. Syns ju ändå inte nåt utvändigt. Tack för tipsen iaf. Bifogar bild på slutresultat.
Klicka här för att svara

