Hejsan,
Historien började för 2 år sedan då vi fick helt stopp på vatten. Vi ringde kommunen som kom ut och felsökte ifall det kunde vara något fel på stationen. De hittade inget där men mätte att vi hade fullt tryck i huset innan kulventilen i huset. När de demonterade kopplingarna hittade de rötter i form av en cigarr ca 20cm lång som blockerat flödet.
De hade tidigare aldrig sett något liknande under deras 30 år i branschen men konstaterade att det troligtvis är något som kommit i kläm vid någon koppling när förra husägaren drog in kommunalt vatten i huset runt 2006.
Vattnet har fungerat sen dom tog bort rötterna sist men nu har vi fått samma fenomen igen. Kommunen svarar att de var "snälla" förra gången eftersom deras ansvar slutar vid tomtgräns och inte kommer hjälpa till denna gången.
Vi vet inte vart ursprungsproblemet ligger och fastigheten ligger ca 30m från vägen. Finns det företag som kan skicka in en kamera i ett vattenrör? Har bara hittat dom som håller på med att filma avlopp?
Är detta något för försäkringsbolaget alternativt kommunen? Vet inte vilka som dragit in vattnet i huset men om det är något entreprenör som jobbat under kommunen bör någon av dem stå ansvariga om det är en installation som varit felaktig kan jag tycka.
Tips&råd sökes, just nu kommer endast lite vatten ur kranarna så förmodligen är det en ny omgång rötter som släppt och åkt med.
Tack på förhand