Håller på att renovera ett rum i källaren där ett stort rör finns. Detta röret är vad jag tror själva "slam"-röret från toaletten på ovanvåningen.

Röret är rätt stort och kolsvart, vilket tyvärr gör att röret får lite för mycket fokus eftersom resten av rummet är vitt.

Jag testade först att måla hela röret med vit plåtfärg vilket blev jättebra förutom att rostliknande bubblor kommer upp genom färgen på vissa ställen. Innan jag målade fanns inga tecken på rost på röret. Jag köpte då en stålborste och filade bort den vita färgen på dessa ställen och målade på "rostgrund", något som jag trodde skulle lösa det. Efter några timmar av att det torkat går jag ner och kollar och det har bubblat upp samma sak genom denna också.

Vad gör jag för fel? Är det rost som bubblar upp och hur gör jag för att kunna lacka detta förbenade rör vitt?

Tack på förhand!
 
Testa att stryka rostfläckarna med shellack, måla sedan över med plåtfärgen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.