4 181 läst ·
7 svar
4k läst
7 svar
Inte behöva frostskyddsmedel i vaccumrör?
Jo, de leverantörer av vakumrör jag har pratat med har alla frostskydd (glykol) i sina system. Däremot borde risken för frysning minska drastiskt i och med vakumrörens termosliknande konstruktion, iallafall så länge cirkulationen är igång.
Dagens vakuumrör är väl oftast av typen heat-pipe? Då går vattnet inte alls i rören, utan bara i värmeväxlarboxen ovanför rören. Där blir det minusgrader med tiden, om det är kallt ute. Dessutom finns ju kopplingar mellan paneler osv., även om rören är av den gamla typen, där vattnet faktiskt cirkulerade i vakuumrören.
Ja, Propylenglykol.
Jo, det kan den göra. Speciellt i heat-pipesolfångare, med de höga stagnationstemperaturer som förekommer där. Men med partiell förångning undviker man att utsätta vätskan för så höga temperaturer. När det förekommer blåser man ut vattnet ur solfångarna, vilket gör att endast en liten del av vätskan utsätts för höga temperaturer. Dessutom är det mest i gasform, vilket gör den mindre känslig, då värmeöverföringen är så mycket sämre då.
Klicka här för att svara