Har hört att någon sa att vattnet inte fryser i vaccumrör.
Själv har jag frostskyddsmedel i mitt solsystem (lesol).
Skulle det inte behövas frostskyddsmedel till vaccumrör?
 
Jo, de leverantörer av vakumrör jag har pratat med har alla frostskydd (glykol) i sina system. Däremot borde risken för frysning minska drastiskt i och med vakumrörens termosliknande konstruktion, iallafall så länge cirkulationen är igång.
 
Det var någon som ville släppa upp systemvatten direkt i solfångarna, men jag ställer mig frågande till detta pga frysrisken.
 
Dagens vakuumrör är väl oftast av typen heat-pipe? Då går vattnet inte alls i rören, utan bara i värmeväxlarboxen ovanför rören. Där blir det minusgrader med tiden, om det är kallt ute. Dessutom finns ju kopplingar mellan paneler osv., även om rören är av den gamla typen, där vattnet faktiskt cirkulerade i vakuumrören.
 
Sant... HAr du frostskydd i dina Intelliheat (var det väl)?
 
Ja, Propylenglykol.
 
byts inte glykolen ner vid högre temperaturer? byte efter kokning?
 
Jo, det kan den göra. Speciellt i heat-pipesolfångare, med de höga stagnationstemperaturer som förekommer där. Men med partiell förångning undviker man att utsätta vätskan för så höga temperaturer. När det förekommer blåser man ut vattnet ur solfångarna, vilket gör att endast en liten del av vätskan utsätts för höga temperaturer. Dessutom är det mest i gasform, vilket gör den mindre känslig, då värmeöverföringen är så mycket sämre då.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.