19 690 läst ·
33 svar
20k läst
33 svar
Röris satte utkastare utan möjlighet att stänga av vattnet
Jag bad röris installera varm/kallvattensutkastare från under kökshon. Nu börjar det bli kallt, och frost. Snart väldigt kallt. Om jag inte har möjlighet att stänga av vattnet finns det ju risk att systemet fryser. Ska man inte ha avstängare vid utkastare? Det har jag vid andra utkastaren från tvättstugan.
Om det är vanlig modern utkastare så behövs det inte (jag har ingen i alla fall). Stäng kranen, lossa ev grejor som är anslutna (typ slang), det är viktigt. Då ska vattnet dräneras ur röret så inget kan frysa.
Edit 3a
Edit 3a
Frysa ska de inte göra, men jag har haft problem att det inte går att stänga kranen helt. Vattnet rinner hela tiden. Så ur den aspekten ska du abslut ha en separat avstängning.
Dessutom är det skönt att kunna stänga utkastaren så att ingen "obehörig" kommer åt att vrida på vattnet.
Dessutom är det skönt att kunna stänga utkastaren så att ingen "obehörig" kommer åt att vrida på vattnet.
Behövs ingen ventil på insidan på en frostsäker utkastare. Står den och rinner så är krankäglan dålig. Ett vanligt fel många gör är att man vrider åt för hårt. Man tror att den inte är stängd eftersom det fortsätter rinna en stund efteråt. Viktigt är att man kopplar bort slangen innan vintern, som påpekats tidigare.
Grundstött
· Halland
· 28 345 inlägg
Medlem
· västra götaland
· 1 017 inlägg
Ska? Backventil och vakuumventil kan jag förstå, vilket sitter standard på de flesta utkastare, men varför SKA det vara ventil? Gärna en källa till det också.Pherra skrev:
TS kan naturligtvis få hur många ventiler han vill innan utkastaren men att hävda att det SKA vara det är en annan femma, då skulle nog jag hävda att större delen av sveriges utkastare är felmonterade.
Tips: ni pratar om att koppla bort slangen. Det räcker inte. Man måste ta bort gardenakopplingen också för att vattnet helt säkert ska rinna ur kranen
Har inte ventil på någon av mina utkastare och ser inget behov av det heller. Behöver jag serva utkastaren kan jag stänga av längre bak i systemet.
Har inte ventil på någon av mina utkastare och ser inget behov av det heller. Behöver jag serva utkastaren kan jag stänga av längre bak i systemet.
Varför måste Gardenakopplingen tas bort??

