Hej!

Håller på med en badrumsrenovering i en tillbyggnad (platta på mark) och ska lägga om avloppet. Mitt angränsade hus har en torpagrund.

I badrummet har det tidigare funnits en rensbrunn som varit kopplad till rummet samt ett inkommande avlopp från toan på ovanvåningen från huset. Som jag ser det har jag två alternativ:

1) Flytta och dra nytt avloppsrör från ett relativt nära utstick på huvudstammen som ligger under min torpagrund ca 4 meter från badrummet. Detta gör då att jag alltid kommer åt den och kan inspektera. Därifrån dra det till tillbyggnaden. Tror jag behålla en relativt god lutning.

2) Helt enkelt struntar i rensbrunnen och tar bort den. Detta krävs betydlig mindre ingrepp och kräver inga större omflyttningar.


Vad tycker ni?
 
Har ni haft användning av rensbrunnen tidigare?
Rörkvalité? Svåra böjar?

Om det är moderna rör och inga tidigare problem hade jag kört på förslag 2..
 
Hmmmm.... sätt dit en rensbrunn så får du aldrig stopp.
Utan rensbrunn så så blir det säker stopp då och då.

Jag har flera remsbrunnar jag aldrig öppnat.
Tog däremot bort en och då blev det stopp.

Murphys law gäller

Protte
 
  • Gilla
findus42
  • Laddar…
Jag körde nyss på alternativ 2. Drog nytt avlopp till ovanvåningen och valde då bort rensbrunn. Har ingen sen tidigare, men inbillar mig att det inte kommer behövas. Tiden får utvisa :eek:
 
Jag tror att i dagens värld med spolbilar och hetvattenhögtryck så är behovet av rensbrunnar mindre än förr i tiden, det går alltid (eller oftast iallafall) att komma fram med slang från ett avlopp, golvbrunn eller liknande.
 
Rensbrunnar fanns oftast utifrån att det var enda sättet att nå avloppet utifrån golvbrunnar i gjutjärn. Idag har alla golvbrunnar vattenlås som kan tas bort och sedan har man ett öppet avlopp.
Och förr var även vattenlåsen i metall till diskho svåra att ta bort, idag med gummitätningar är det enklare att få fri tillgång till rören.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.