Har en gammal brunn i garaget som jag fått problem med. Vi har en tvättmaskin på samma avlopsledning strax innan denna. Nu blir det lite översvämning när vi kör tvättmaskinen, det bubblar upp vatten och "ludd". Tömmer jag vattnet med en hink så vattennivån är vid det lilla hålet i brunnen så ser man det bubblar upp där. Tar jag då en mopp och kör ned i brunnen så kommer det upp vatten och sen sjunker ned igen. Men när tvättmaskinen tömmer blir det översvämning. Gr ju inte tömma brunnen på vatten heller, kommer upp nytt hela tiden. Hur rengör man en sån här gammal golvbrunn?
Det är inte golvbrunnen utan du har nästan stopp i stammen nedströms om golvbrunnen. Golvbrunnen är bara lägsta punkten så du ser det stigande vattnet där först.
Spola stammen med högtryck och spolslang eller ta in ett proffs som gör det!
Spola stammen med högtryck och spolslang eller ta in ett proffs som gör det!
Tack då ringer jag hit spolbilen I morgon bitti så att det blir riktigt gjort av personer som vet vad de håller på med.Claes Sörmland skrev:
Klicka här för att svara
