S
Hejsan

Har ett rum där det sitter OSB-skivor på väggarna. Vad skulle hända om man sätter sådan där "renoveringstapet" rakt på det? Fäster det? Spricker det vid skarvarna? Ser det fult ut vid skarvarna?

Finns det olika typer av renoveringstapet, såg någon på Hornbach som jag tror var 2mm tjock, kändes inte sådär jättetjockt.

Det ska ju i så fall vara något som kan målas över direkt, så det går snabbt och lätt. Ska snygga upp en lokal som ska bli kontor.

Eller finns det några andra "enkla och snabba" alternativ på att snygga till OSB-väggar.
Att måla direkt på är lite för "rått".
 
OSB:n är en mix av trä. Du har alltså en del kvist. Dessa blöder igenom. Det blir jättefult.
 
S
Fick rekommendationen både på Beijer och Bauhaus att sätta renoveringstapet...
 
Då har dom uppenbarligen dålig koll.....
OSB är inte ett ytskikt utan det ska kläs med gips.
 
min erfarenhet av renoveringstapet är att den inte alls tar bort mycket av ojämnheterna på underlaget.
Tror inte du kommer bli nöjd...
Sen fäster inte spacklet på OSBskivorna om du inte grundar dom med tex lim
 
  • Gilla
Olle Sjöstedt
  • Laddar…
Tycker renoveringstapet är skräp. Skapar nya ojämnheter samtidigt som den kanske döljer gamla. Den jag provat var styv och otrevlig att hantera och resultatet blev under all kritik.

Det finns väl färg för att stoppa blödningen. Har funnits nikotinstopper tidigare, vet ej om det finns idag.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.