R
Halloj!

Hela vår lägenhet har betongväggar, och vi har hittills ångat ner tapeten o bredspackat. Men i vardagsrummet sitter på en vägg spånskiva med träreglar. Även där fyra lager tapet, och ett par sprickor anas bakom tapeten i spånskivan. Huset är från 1965.

Kan man "smäcka upp" renoveringsgips över tapet o allt? Skruvar man då i de gamla befintliga reglarna eller nån annan lösning - limma eller annat? Tänker att det är lätt att träffa de gamla spikarna/skruvarna om man skruvar upp nya skivorna? Spånskivan är ca 1 cm tjock och ligger ca 3 cm från betongväggen (har jag mätt genom ett gammalt skruvhål). 40 cm mellan reglarna.

Och av nyfikenhet - varför denna lösning på bara ett ställe i lägenheten (det är en innervägg mellan vårt vardagsrum o grannens ena lilla sovrum)? Skulle va kul att veta! :)
 
Det är bara skruva som vanligt på skivan, det sitter bra i spånet. Men om du inte vill spara dom 7mm i tjocklek så ta vanlig gips som är billigare och blir bättre. Det brukar va lite knöligt med skruvarna med renoveringsgips.
 
Rose-Marie Johansson skrev:
Ljudisolering kanske?
 
R
Wow vilka snabba svar! :) tack! Ja såklart att vanlig gipsskiva funkar också, det tänkte jag inte på. Finns inga fönster- eller dörrfoder att ta hänsyn till så det är bara att köra. Så får det nog bli!

Slacker: ja har också funderat på om det är ljudisolering, förmodligen är det så.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.