Vi håller på att renovera panel, tanken är att vi lägger vindpapp direkt mot timmerstockarna, spikreglar och sedan panel. Tyvärr är vi på väggen med ingående el och fiberkabel (som vi drog sönder förra året när vi lyfte huset för att byta syll).
Elkabeln tänker vi kan gå innanför panelen i luftspalten. Men fiberdosan? Den får kanske inte plats. Och är känslig. Bygga runt den? Hur hade ni gjort?
 
  • Röd träfasad under renovering med vindpapp och exponerade timmerstockar. Synlig elkabel och fiberdosa. Sten och grus vid husets grund.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Fiberdosan behöver vara tillgänglig så det bästa är om det finns tillräckligt mkt "slack" i fiberkabeln från dosan och genom väggen till inomhusdelen. Om inte behöver den fibern bytas mot en längre.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.