Utlåningsränta är alltid +0.75% på reporäntan och inlåningsräntan -0,75. Se Sveriges Riksbank/Riksbanken - Svensk startsida
Att få några hundradelar under +0.75 har jag sett som ett sätt att locka till sig kunder (där många binder en del). Att snitta reporänta+0.5 trodde jag var omöjligt (eftersom banken inte får de villkoren från riksbanken och de andra pengarna de leker med borde vara små i jämförelse). Dock tror jag "ordain" och många andra kan överbevisa mig
Tja, jag kan försöka mig på det korta svaret... det långa är betydligt längre
Utlåningsränta och inlåningsränta ska inte blandas samman med den ränta bankerna verkligen får eller betalar för lån eller insättningar hos riksbanken över natten. Den ränta som verkligen betalas är dagslåneräntan.
Riksbanken erbjuder med sina in och utlåningsräntor "stående faciliteter" som bankerna alltid kan använda sig om i ett "worst case"-scenario. Detta innebär att dessa etablerar golv och tak för dagslåneräntan. Dagslåneräntan kan inte stiga över utlåningsräntan eller under inlåningsräntan eftersom riksbanken garanterar dessa räntor.
Reporäntan signalerar var riksbanken vill att dagslåneräntan ska hamna och riksbanken finjusterar marknadssituationen så att dagslåneräntan hamnar nära reporäntan, ungefär inom +-0.1% från reporäntan. Det är alltså detta bankerna lånar till över natten.
Nu lånar dock förstås inte bankerna allt det behöver låna över natten.
Veckovis justeras bankernas över/under-likviditet via repor (singular: repa == repurchase agreement). En repa innebär att låntagaren säljer ett värdepapper för x kronor och lovar samtidigt att köpa tillbaka (därav repurchase) detta papper för x kr + ränta vid en senare fast tidpunkt. Därav namnet reporänta.
Dessutom lånar bankerna upp pengar på räntemarknaden via utgivande av obligationer.
Så, sammanfattningsvis, bankerna betalar inte riksbankens utlåningsränta för pengarna du lånar av dem.
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.