Hej,
Bygger ett fritidshus och har borrat efter vatten, brunnen blev 68 meter djup och efter vattenprov tagits är vattnet otjänligt pga för hög radonhalt. Vi hade 2100 becquerel och gränsen går vid 1000. I övrigt var vattnet bra men med lite högt manganvärde.
Under byggnationerna har vi hittills värmt vatten och ”skopduschat” i en temporär utomhusdusch. Vi har även diskat utomhus.
En radonavskiljare måste ju installeras, frågan är vilken. Vi kommer vara där ca 6-7 veckor per år och har inte obegränsat med utrymme i badrummet. Har avsatt en golvyta som är 60x80 för inkommande vatten och VVB.
Radonett verkar vara den bästa avskiljaren men också den dyraste. Annars finns det kolfiltermodellen som är ca 18000 kr billigare i inköp.
Är det någon som har erfarenhet av dessa? Måste de stå i ett uppvärmt utrymme? Vi kommer i stort sett inte använda stugan under vintern och funderar på att använda oss av ett förråd.
Kolfiltermodellen verkar inte behöva el vilket kanske är en fördel om vi vill koppla in filtret redan innan bygget är klart..
Är det någon fara att fortsätta använda vattnet som vi gjort? Dvs duscha och diska utomhus?
Tacksam för råd!