Byggahus.se

Quiz: Vad kan du om elpriser?

  1. Per Eskilsson
    Administrator · Skåne · 6 237 inlägg

    Per EskilssonPremiumikon: Traktor

    Administrator
    Jag börjar bli osäker på vad som gäller angående fråga 4 som lyder så här:

    "Elöverföringsavgiften ingår som en del på din faktura från nätägaren. Hur ändras priset på avgiften per kWh beroende på hur mycket du förbrukar?"

    Det är mycket möjligt att det korrekta svaret borde vara: "Inte alls" dvs att priset på avgiften per kWh inte påverkas av hur mycket du förbrukar.

    Jag vet att den som har säkrat upp sitt hus t ex gått från 16 till 35 ampere (vilket vi stegvis har gjort, för att sedan säkrat ner huset till 25 ampere) får betala ganska mycket mer per månad (420 kr/månad för 16 A, 665 kr/månad för 20 A, 827,50 kr/månad för 25 A, 1085 kr/månad för 35 A hos Kraftringen) i elnätsavgift.
    Men den avgiften påverkas ju inte direkt av hur mycket el man förbrukar.

    Jag tänkte mer på att olika elbolag verkar ha olika kWh-priser för om du köper lite el eller om du köper mycket el. Detta verkar vara olika för olika elbolag men jag upptäckte det i samband med att jag försökte kartlägga olika elpriser för ett år sedan. Då upptäckte jag att vissa elbolag delade in kunderna i stor och småförbrukare och att det verkar vara dyrare att vara småförbrukare (upp till 8000 kWh).

    Jag håller med om att frågan är otydlig. Jag ville försöka gå på djupet med den först, men Marlén var ivrig med att publicera den. Mitt fel. :oops:
     
  2. Fario
    Husägare/flugfiskare · Löddeköpinge · 1 188 inlägg

    FarioPremiumikon: Hand

    Husägare/flugfiskare
    Jag fick 8/11 rätt i quizet "Vad kan du om elpriser?"

    Ganska förväntat, jag är en vuxen karl men vet inte så mycket om sådant här.
     
    • Laddar…
  3. O
    Medlem · Bromma · 256 inlägg

    Oaken

    Medlem
    Jag fick 5/11 rätt, vilket är bättre än 16 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"
    Ojdå!!
     
  4. Per Eskilsson
    Administrator · Skåne · 6 237 inlägg

    Per EskilssonPremiumikon: Traktor

    Administrator
    Vi har nu ändrat det korrekta svaret på fråga 4. Om ni vill får ni göra om quizet. Tack för feedback!
     
    • Laddar…
  5. Per Eskilsson
    Administrator · Skåne · 6 237 inlägg

    Per EskilssonPremiumikon: Traktor

    Administrator
    Jag fick 11/11 rätt, vilket är bättre än 197 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"

    Jag hjälpte Marlen lite grand med detta quiz men jag fick chansa på en fråga och det var årtalet när elpriszonerna infördes.
     
  6. 13th Marine
    Renoverare · Trelleborg · 11 345 inlägg
    Jag fick 11/11 rätt, vilket är bättre än 201 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"


    Nuså ;)
     
  7. pacman42
    Allvetare · Västra Götaland · 12 600 inlägg

    pacman42

    Allvetare
    Jag gör inte om det, jag vet att jag kan detta... ;)
     
  8. J
    Medlem · 25 inlägg

    Janu78

    Medlem
    Jag fick 11/11 rätt, vilket är bättre än 219 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"
     
    • Laddar…
  9. Z
    Medlem · Halland · 63 inlägg

    zwennebanan

    Medlem
    Jag fick 11/11 rätt, vilket är bättre än 219 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"
     
  10. Fario
    Husägare/flugfiskare · Löddeköpinge · 1 188 inlägg

    FarioPremiumikon: Hand

    Husägare/flugfiskare
    Efter ändringen gjorde jag om quizet och fick nu 13 av 11 rätt.
     
  11. Corpes
    Medlem · Örebro · 733 inlägg

    Corpes

    Medlem
    Jag fick 11/11 rätt, vilket är bättre än 229 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"
     
  12. J
    Medlem · Stockholm · 7 199 inlägg

    JosthPremiumikon: Hand

    Medlem
    Jag fick 11/11 rätt, vilket är bättre än 260 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"
     
  13. S
    Medlem · Norrbotten · 367 inlägg

    spendera

    Medlem
  14. Z
    Husägare · 245 inlägg
    Jag fick 11/11 rätt, vilket är bättre än 288 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"
     
  15. Attitudeswe
    Husägare · Partille · 728 inlägg

    Attitudeswe

    Husägare
    Jag fick 10/11 rätt, vilket är bättre än 276 andra personer som har gjort quizet "Vad kan du om elpriser?"
     
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.