Hej!

Vi håller på med ett lite speciellt projekt. Vi har en gammal lada med fina gamla stenväggar som vi ville behålla invändigt. Så vi har valt att isolera hela huset på utsidan av denna gamla stenvägg. Vi har gjutit en klack runtom som vi murat upp en ny vägg på, direkt mot klacken på en syllremsa. Ovanför denna stenvägg kommer det en träfasad (precis som på gamla lador).

Så till min fråga: vilken metod ska vi nu använda för att putsa dessa väggar? Behöver dom kunna andas eller vill man täta dom helt? Väggarna är även delvis under mark, ca 3dm på sina håll.

Vi vill att den yttersta, synliga, putsen ska vara samma på väggen som är över som under marknivå. Vi vill ha en relativt rå och inte för perfekt yta. Behövs ens putsnät om syftet bara är att klä in lecablocken i något? Har ni några tips?
 
N
Behövs inget nät, använd cementbruk A.
Sen kanske en bild inte är fel, så ,så man ser helheten.
 
  • Gilla
carlfredrik
  • Laddar…
Här kommer två rätt kassa bilder men blev vad det blev i mörkret. Detta är första väggen vi murade upp så den ser ju ut som den gör 🙂

IMG_9453.jpeg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
IMG_9454.jpeg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
N neo11 skrev:
Behövs inget nät, använd cementbruk A.
Sen kanske en bild inte är fel, så ,så man ser helheten.
Vad tror du om den del som hamnar under mark? Vi har dränerat bra runtom och kommer ha grus intill husväggen. Någon vi pratade med nämnde kallasfalt eller sockelputs men vill helst inte ha en synlig kant vid marken.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.