När jag träffade min tjej, för en jävla massa år sedan, var hon ngt så exotiskt som au pair i Norge. Familjen där hon var verksam hade ett ganska läckert kök som jag nu tänkt sno en del inspiration ifrån.
Bl.a. hade de en form av soppress... En utdragbar sådan med en hel front och inte mkt större än en vanlig sophink.
När man slängt sitt skräp o skjutit in lådan kunde man trycka på en knapp som pressade ihop soporna. Förbannat smidigt, promenaderna till stora soptunnan reducerades med minst 80% =)
Någon som vet var man kan finna något sådant?
 
Rogerio skrev:
Någon som vet var man kan finna något sådant?
Din vänstra eller högra hand.
Jag har själv den högra handen som soppress i snart 20år och den har inte behövt service någon gång under den tiden. Lätt att rengöra. Billig i drift dessutom.

;)
 
Om du hade sett denna press i action hade du gråtit blod över alla ggr du tvättat händerna o i onödan.
 
Intressant länk. "Miljövänligare än kompost" påstår man ??? Det tycker jag är underligt - att låta kommunen ta hand om avfallet ist för att fixa det själv :-/. För 15 år sedan fick vi, liten testgrupp i Malmö, gratis varmkompost från renhållningsverket (min funkar fortfarande). Ett par år senare var det tal om att vi skulle få testa avfallskvarnar också men det rann tydligen ut i sanden (avloppet ;)). Jag kan förstå att kvarn kan vara vettigt i flerbostadshus men de flesta av oss härinne har ju trädgårdar som behöver kompostmaterial. Lägg slantarna på en kompost som funkar året om istället. Jag har fått ut ca 400 l jord två ggr/året. Utsökt mylla - visserligen med lite jobb men billigare än att köpa färdiga jordsäckar.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.