O
Redigerat:
A
Till Jolly använder jag alltid en återfjädrande brytare vars "puls" läggs in på Push L på konvertern. På så sätt kan man även styra belysningen från valfritt antal brytare.
Alltså, en vanlig infälld eller utanpåliggande trappbrytare.
 
Redigerat:
A
Det där blir nog både dyrare och krångligare än 65.50 för en trappbrytare med fjäder
 
Jolly med återfjädrande tryckknapp är det enda som gäller på Led tycker jag,alternativt den nya vadsbo, dosdimmern som kan ta alla led.
 
O
Emil_K skrev:
Det där blir nog både dyrare och krångligare än 65.50 för en trappbrytare med fjäder
Jag tolkade det som att en vanlig 1-polig brytare med fjäder är vad som behövs för att styra med impuls. För att styra fråm flera olika ställen krävs flera 1-poliga brytare. Tvärt om kan en kronbrytare användas för att styra två olika drivers från ett ställe, men var kommer trappbrytaren in i bilden?

Sen har jag en ytterligare fråga: Skall drivern vara konstant ansluten till fasspänning eller behöver man en brytare på matningen? Dvs; Är det tillräckligt att dimra lamporna till 0-läge så att de slocknar eller måste man även bryta strömmen till hela drivdonet för att slå av den helt? Hur stor "standby-förbrukning" har en sån där driver om man inte bryter strömmen till den?
 
Redigerat:
Man dimrar inte dioderna till 0-läge för att stänga av dem, utan man trycker till på strömbrytaren helt enkelt. Standby-förbrukningen vekar vara 1,2w på den modellen av Jolly som jag kollade på.
 
O
sa3afc skrev:
Man dimrar inte dioderna till 0-läge för att stänga av dem, utan man trycker till på strömbrytaren helt enkelt.
Vilket var vad jag avsåg. Att trycka en gång <= 1 sekund så att den går direkt till 0-läge eller att hålla inne den >1 sekund tills den hamnar i 0-läge lär inte vara någon skillnad. Styrelektroniken lär hamna i samma tillstånd oavsett.

sa3afc skrev:
Standby-förbrukningen vekar vara 1,2w på den modellen av Jolly som jag kollade på.
Okay, tack! d^_^b

Hur är det med ett styrdon för 0-10V. Som jag fattade det är den även en 1-polig brytare som kan bryta fasen till armaturen/transformatorn. Det vill säga; att skruva på ratten ändrar styrspänningen 0-10V och ett tryck på ratten bryter/sluter fas precis som en vanlig strömbrytare. I så fall borde den helt sakna standbyförbrukning. Men jag kanske fattat fel?
 
A
Vid 0-10V-styrning så måste convertern fortfarande anslutas med direktström. Vill du kunna bryta spänningen helt till den så får du helt enkelt ansluta en brytare på primärsidan. Men det anser jag vara onödigt eftersom den drar så pass lite ström i standbyläge.
 
Hmmm... Vi har två synkade jolly drivare till en Eljo Trend 1-10V dimmer.
Där går fasen först till dimmern och sen vidare till primärsidan på drivaren, nollan går direkt till drivaren. Trycker man på dimmern så bryts alltså strömmen till drivaren. Utöver detta går två kablar för 1-10V från drivaren till dimmerns 1-10V potentiometer.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.