johankr skrev:
Jag var i 14-årsåldern och knåpade säkert ihop ett fiskedrag eller något annat bra att ha. Skulle klippa en bit ganska tjock plåt. Det var en sommardag och jag gick bar på överkroppen. Spände fast plåten i skruvstädet och letade upp en gammal tång i verktygslådan. Den var lite annorlunda konstruerad eftersom tångens handtag gick ihop helt och hållet i bakänden. Övre och undre handtaget vek liksom av mot varandra och utgjorde tångens själva stopp.

Plåten var segklippt och mina pojkarmar veka. Jag hävde mig över tången samtidigt som jag använde båda händerna för att pressa ihop handtagen. Plötsligt slant jag på något sätt, eller om jag kom igenom plåten helt och hållet. Därmed slog handtagen ihop – och fångade en bit av maghuden emellan!

Ingen allvarlig skada direkt. Men ont gjorde det!
Känner igen mig helt :)
 
  • Gilla
corre
  • Laddar…
johankr skrev:
Den var lite annorlunda konstruerad eftersom tångens handtag gick ihop helt och hållet i bakänden. Övre och undre handtaget vek liksom av mot varandra och utgjorde tångens själva stopp.
Något i den här stilen gissar jag:

181642584_22746a45-37b1-434c-b991-0784e8d7835f.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Japp, de kan nypas rätt bra. Been there, done that...
 
  • Gilla
corre
  • Laddar…
Haha, fick en obehaglig känsla i kroppen när jag såg bilden på tången. Jäklar vad man har klämt sig i unga år.
 
Har en sån tångjävel och klämde mig senast förra månaden!
 
Ska vi spåra ur/in på tänger skulle jag vilja ge min känga åt Leatherman Wave. Vet inte hur många gånger jag klämt mig framme mellan skruvarna till de yttre utfällbara bladen framme vid tången. En perfekt liten glipa på en millimeter eller två på ett ställe där man gärna trycker på tången om man måste ha bra grepp i alla ledder.
 
johankr skrev:
Därmed slog handtagen ihop – och fångade en bit av maghuden emellan!
Ja vilka minnen. Jag har fortfarande ett ärr på magen 30år senare :-)
 
Intressant, jag har aldrig lyckats klämma mig på min Leatherman Wave, men däremot rejält på en CC-22 skaltång på ungefär motsvarande ställe om jag förstår dig rätt. Kan det vara så att våra händer inte är riktigt lika utformade... confused0006.gif
 
Här hittade jag en bild från 2008! Notera fingertopparna på pek- och långfinger! Spruckna!!

Det var en incident med vedklyv av "skruv" modell. Gick till så att jag satte en något för kort vedklabbe mot skruven som omedelbart nöp i en kvist och roterade med skruven och slog ner vedträt i bordet med fingrarma emellan med en plåtig "plang"! Fingrarna domnade omedelbart bort! Det var nervöst kan jag säga innan jag fick av handsken och såg att fingrarna såg ok ut. Gjorde inget ont alls i 45 min sedan kom det!

Mycket ovanlig beteende hos vedskruven för övrigt oftast skruvar den sig mjukt in i vedklabben som spricker i sakta mak men ibland går det vildare till!

2y4uvyra.jpg

PS. Nere i handleden syns titanplattan från mc olycka 1998, men det är en annan historia. DS.
 
Redigerat:
Alfredo skrev:
Något i den här stilen gissar jag:

[bild]

Japp, de kan nypas rätt bra. Been there, done that...
Just en sån! Usch...
 
Alfredo skrev:
Något i den här stilen gissar jag:

[bild]
Å fy fan, jag hatar dom.....får krupp bara jag ser bilden....(fråga inte varför :D :D)
 
Klantigt värre. Satt på huk o meka med växlar o drivremmar på baksidan av min nya (begagnade) hyvel. Stänger av hyveln, ska resa mig upp och sätter ena handen på kanten på hyveln för att ta spjärn när jag reser mig. Just där råkar kuttern befinna sig och kutterskyddet har jag inte ställt in så noga, skulle ju bara meka lite på baksidan, så 5mm kutter är exponerad. Kuttern snurrar inte snabbt eftersom maskinen stängts av men det räcker gott för att göra två djupa jack i fingertoppen.

Note to self: maskinerna är farliga även när man inte snickrar på dom...nästan värre eftersom man inte har sitt vanliga säkerhetstänk och sina rutiner var man ska och inte ska ha fingrarna.

DSC_1217.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Aj!
 
Aj som fan... Ser ju ut som om du är på ortopeden? Är gummibandet till för att begränsa blodfödet?
Hoppas du är ok annars? Krya på dig!
 
Var på kvälls och helgmottagningen. Gummibandet var för att försöka stoppa blödandet ja. Dr ville inte sy i fingertoppen eftersom ett ärr där kunde ge förlorad känsel. Så, efter många om och men lyckades sköterskan tejpa ihop det någotsånär...hemma igen och kry i övrigt, tack för omtanken:)
 
Usch, låter ändå som att du haft tur. När jag tänker på hur mycket man skulle kunna förlora av finger/hand om man har otur - cuttern är ju ganska bred ändå...
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.