Vi har ett hus där man på 80 talet satt på hal (trekvarts tegel?) huset hade innan träpanenl. Vi vill nu putsa huset och den första tanken var givetvis att putsa utanpå teglet. Dock för det med sig en del problem med att fönstern måste flyttas ut och därmed fönsterkarmarna i nedevåningen och jag börjar tvivla på om det blir bra.

Har någon erfaren av att ploka ner tegel? Tungt arbete kan jag tänka mig? VI har inte ett så stort hus 84 kv en plan någon som vågar gissa hur lång tid detta kan ta för en händig man. En vecka, en månad, ett år?
 
Hej!
Vi bilade ner vårat tegel, ca 134 m². Så farligt tungt var det inte. Sen krävs det lite teknik å snits för att det skall gå så lätt som möjligt.
Jag bilade ner ca 5-6m² på en timme. Men sen skall det ju plockas undan tegel mellan varven.
Vi var 2 man som turades om med bilmaskinen. Allt som allt tog det oss ca 20-25 timmar att få bort allt tegel å plockat undan det till 3 stora högar.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.