Efter en tids prokrastinering gällande en vakuumventil, "strategiskt" placerad i duschutrymmet (ursprunglig matta varken formad eller lödd runt PVC-röret...och motfall) rev jag ut golvet (i grevens tid tack och lov).

Eftersom detta badrum framöver istället ska agera tvättstuga så tänkte jag dels flytta brunnen åt pilens riktning. Därifrån skulle jag också vilja dra vakuumventilen, via en t-skarv innan brunnen så att den istället löper på utsidan av fasaden.

1. Skulle denna lösning fungera i teorin?
2. Finns det andra alternativ för att motverka undertryck?

Märker ju inte av för stunden att vattenlåsen inte är fyllda, men vad vet jag. Det kanske börjar lukta om några dagar nu när befintlig vakuumventil är borttagen (den gick ej igenom taket i badrummet utan var placerad i badrummet)
 
  • Renoveringsprojekt med upprivet duschgolv som visar en befintlig brunn och en markering för föreslagen flytt av rör för vakuumventil.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Röd husvägg med ritad pil som visar den föreslagna ledningen för en vakuumventil från ett badrum omvandlat till tvättstuga.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.