Jag har allvarliga funderingar på att installera ett pelletssystem i mitt nybygge. Mitt problem är bara att huset ligger på en höjd, och pelletsbilen kan inte komma tillräckligt nära. Köra med storsäck är inget alternativ.
Beroende på hur jag placerar förrådet inne i huset blir avståndet 35-45 meter. 35 meter skall väl iochförsig vara acceptabelt enligt pelletsleverantörerna, men då kommer jag få en väldigt lång matarskruv inne i huset, och jag är orolig för driftstopp.

En lösning som jag läste någonstans är att lägga ner ett permanent rör i marken, från en påfyllningspunkt nära vägen till själva magasinet. Med ett helt slätt rör skulle det vara OK med avstånd över 35 meter. Jag har dock inte hittat några uppgifter på hur detta rör skulle vara dimensionerat, vilket matrial som skulle vara lämpligt osv.

Är det någon som har varit i liknande situation som jag och som har hittat en lösning?
 
Hej

Hittade att det skulle vara 4" rör och koppling, misstänker att det är samma sorts rör som används för bulkleverans av foder, så kolla med lämplig leverantör av jordbruks maskineri.

Efter en lite titt på lantmännens hemsida så hittade jag en leverantör av silos och rör m.m

http://www.mafa.se/
Under både industri och lantbruk så finns rubriken "påfyllningsrör"

Man kan ju säkert hitta många fler leverantörer av rör.

Hoppas att det hjälper något...

Mvh
Reine
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.