P1030880.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
P1030890.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
P1030891.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
P1030881.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Var uppe på vinden nyss för att kolla till filtrerna till Frånluftsvärmeväxlaren och såg en vit påväx på yttertaket. Huset är byggt i slutet på 70-talet och har bord och ingen råspont. Det är en ventilerad kallvind. Det finns bara påväxt just vid ventaggregatet på några ställen ser det ut så som det gör runt påväxten, en vattenring. Någon som vet vad det är och vad man ska göra åt det? Är det något som hemförsäkring täcker? Det har aldrg bytts tak på huset så det börjar bli dags men hade tänkt vänta några år. Men man vill ju få bort det, eller iallafall inte få mer av det.
 
Mikael_L
Kanske pensla på med mögelfri och sen kontrollera regelbundet (några gånger per år) fram till att takbytet blir av?
http://www.jape.se/index.asp?dest=2&typ=1&katid=18&tekstid=22

edit:
Kolla förresten efter ett väldigt kraftigt slagregn, om det blir fuktigt där.
Och vid tillfälle bör du nog också försöka och se hur takanslutningen ser ut.
Det går ju upp ett rör där, läckaget kan komma från ovansidan av det takbeslaget, att något har gått läck där. Det går troligen att täta ihop lite tillfälligt då.
 
Redigerat:
Ja, spontant är det en bra gissning att det blir snö och is liggande på ovansidan av takbeslaget till ventilröret, och att det tränger in smältvatten som gett den där fuktfläcken.
 
Har gissar på att det är lite av varje. Dels genomförningen som ni säger men även otät vindslucka och fult från aggregatet och avluftare som sitter där omkring.
 
Tänkte göra rent som Mikael och Göta rent. Det står att man kan kolla med Uv-ljus men vad är det man kollar? Jag fattar inte riktigt.
 
Mikael_L
UV-ljus är bara för att kolla att man fått på medlet, att man inte missat någon fläck här och var.
Alltså helt onödigt för det där lilla området, det lär du kunna ha koll på att du lyckats bestryka hela. ;)
 
Ja, det var så jag kände. Fordrad inte vad som var så bra med det. :)
 
Mikael_L
Vad då "fordrad"?
 
Förstod ska det vara
 
Tack för infon! Blir att åka och köpa lite medel i dag och kontrollera lite då och då hur det ser ut på vinden.

Man skulle ställe en kammera på vinden så man slapp gå upp :)
 
Är det sånt medel man ska ha på svartmögel också??

Har ett litet litet angrepp i taknocken som jag hållt ögonen på sen vi flyttade in för 1,5år sedan. Inte kommit något mer men man kanske ska måla på lite sånt där ändå?
 
Mikael_L
Det finns också en grej som heter prick-fri. Har ett svagt minne att den var lämpligare mot svartmögel.

Tänker ni använda jape's produkter så läs på på deras hemsida, jag vill minnas att dom har rätt bra info där. Ring annars kundsupporten.
Läs även på innehållsdeklarationen på produkterna, en del kan vara samma produkt men bara olika koncentration, då kan man ju köpa den mer koncentrerade och späda, antar jag.

Själv har jag så ruskigt dålig koll på all denna biologiska krigsföring att jag litar mer på expertisen som jag antar att supporten hos jape kan tänkas utgöra.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.