Hej. Jag ska byta panel till garaget innan vintern närvarande panel från 70 talet. Jag funderar på köpa enkelfas panel.frågan är behöver jag vindskydd duk? Många pratar om 10 mm luftspalt mellan panel och vindskydd duk
 
  • 20260716_124116.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Vad har du för konstruktion idag? Isolering? Uppvärmning?
 
Totte_S
Om garaget är eller kan tänkas bli isolerat i framtiden så ska du ha vindskyddsduk eller motsvarande. Annars ”blåser värmen ur” isoleringen.

Har du isolering bakom träpanel behövs en luftspalt bakom panelen så att ev fukt kan ventileras bort. Av det följer att luftspalten skall vara öppen även upptill och nertill.

Vid liggande panel kan man sätta sk spikbrädor, stående, utanpå stommen. Vanligtvis 28mm tjock.

Av din bild framgår att taket inte har någon takfot. Det kan komplicera att göra väggen tjockare utåt.

Ett alternativ som är lite pilligare, om väggen i garaget är åtkomlig, är att du spikar läkt på väggreglarna i facken på insidan. På denna läkt sätter du enklast oljehärdad board, masonit. Då har du luftspalt utan att bygga på utåt.
 
  • Gilla
nisse016
  • Laddar…
Z z_bumbi skrev:
Vad har du för konstruktion idag? Isolering? Uppvärmning?
Ingen uppvärmning men isolerat. Reglat med 70x45
 
  • 20260801_130746.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.