Jag inhandlade för längesedan 2 st rörelsevakter. Dock kopplade jag bara in en pga att jag inte var klar med grinden vid infarten. Jag skulle nu vilja montera den andra rörelsevakten för att mörkret kryper på.

Är det ok att parralellkoppla sådana.

Nedan är den jag har
http://www.theben.de/en/Products/LI...door/Not-remote-controlled/LUXA-101-180-white

Jah har rör ner till grinden så jag kan dra vilken kabel som helst. Är det någon vänlig själ som kan ge tips på hur jag ska koppla?
 
parallellkoppla den med befintliga går.
 
Du skall koppla enligt den nedersta bilden i manualen.

Det krävs en treledare, men det kan vara knepigt att hitta en sådan utan skyddsjord så tag en fyrledare med skyddsjord vilket dessutom troligen blir billigare. Lämpliga kablar är EXK 4G1,5 om röret inte går i marken, annars EKLK eller EQLQ 4G1,5.

EKLK är styv som helsike, så eventuellt är EQLQ att föredra om det är ett klent rör. Jag har dock inte använt den senare själv.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.