167 631 läst ·
2 460 svar
168k läst
2,5k svar
Papperspåse eller plastpåse när ni handlar ?
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 196 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 196 inlägg
Jord går inte att kompostera, det är ju redan färdig jord. I anvisningarna för kompostpåsen i denna kommun står det att man inte får slänga jord och blombuketter där. Det senare eftersom det ofta är mycket kemikalier i köpta snittblommor för att de ska hålla länge, eller något liknande.F fribygg skrev:Jord ska väl inte till brännbart eller biogasproduktion? Till kompostering borde både jord och blombuketter kunna skickas i papperskasse om kommunen inte har valt "grön"plast påse för insamlingen?
Jag tänker att fönsterkuvert,fyllda dammsugarpåsar och begagnade blöjor är sånt som ska i restavfall, jag kan självklart ha fel och vet ju inte hur det ska sorteras i alla Sveriges olika kommuner.
https://www.eem.se/privat/atervinning/sorteringsguiden/?sortpage=3015
Har du funderat på hur man gjorde innan plastpåsarna blev allmängods? Jag tänker att man la skräpet i en beg papperspåse eller slog in det i en tidning eller beg omslagspapper och la i soptunnan eller i sopnedkastet beroende på vad som fanns.Alfredo skrev:
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 196 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 196 inlägg
Det jag en gång läste i en flickbok som utspelade sig på 30-talet så kastades lägenhetens avfall i en plåthink som någon sen gick ner och tömde i gårdens soptunna.F fribygg skrev:
Det är olika hur man valt att göra i olika kommuner och E-tunas sätt med en massa olikfärgade påsar kommer väl att användas ännu mer framöver då även syd-närkingarnas skit ska dit för sortering.BirgitS skrev:
Jag vet inte om Linköpings eller Jönköpings sätt att samla in och sortera är bättre, billigare eller miljövänligare än Eskilstunas men noterar att det finns skillnader. Är kommunalt självbestämmande bra? Borde inte avfall sorteras lika i hela landet?
We'll cross that bridge when we get to it... 😀F fribygg skrev:
Nej inte alls. Tömde slaskhinken i en hög på gården och eldade upp högen då och då?F fribygg skrev:
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 251 inlägg
För att det inte bidrar utan är förljugen nymoralism driven av folk som känner men inte tänker eller räknar.H HEM2121 skrev:
De har dykare och en massa kameror och system för att upptäcka och se hur soporna beter sig = de har bra mycket större koll än vad som fastnar i näten. Bara kika in deras YT kanal om du verkligen är intresserad! Men vill du bara göra dig lustig så kan du fortsätta som vanligt13th Marine skrev:
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
De ger ju en förklaring i videon, sugrör och liknande konsumtionsplast bryts snabbt ned i den marina miljön om den ens flyter. UV-ljuset tar den här plasten på kort tid och sen tar bakterierna hand om den när den är mindre partiklar.
Den här myten att plast inte bryts ned, vad kommer den ifrån? Småskolans lärare?
Den här myten att plast inte bryts ned, vad kommer den ifrån? Småskolans lärare?
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 706 inlägg
Du får nog skilja på bryts ner i sina beståndsdelar och bryts ner i mindre bitar, som jag förstått det är det generellt sett det senare som händer.
Lite som sten bryts ned till sand.
Sen sa de också att 90% sjunker till botten, och en del spolas upp på land.
Lite som sten bryts ned till sand.
Sen sa de också att 90% sjunker till botten, och en del spolas upp på land.
De mindre partiklarna är lättare att angripa för mikrober än de större. Har med volym-yt-förhållandet att göra. Plast är en kolkälla. Så det är inte som med sand.13th Marine skrev:
Kan själv!
· Trelleborg
· 19 706 inlägg
Det sköter dom om själva i Afrika, du behövs inte.RoTe skrev:
Jag har med egna ögon sett sådant här, och värre 😢
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
https://www.downtoearth.org.in/news/waste/when-oceans-fill-apart-60629
