Tänkte på vägg lägga en Osb-skiva under en gipsskiva.

Fråga 1: Hur spikar man träskivan? Duger klammer och i så fall
vilken längd?
Fråga 2: Behöver man "kortlingar" vid skarv mellan gipsskivorna
när det ligger en träskiva under?
Fråga 3: Hur långa skruv behövs det till gipsen?
Fråga 4: Något annat att tänka på?
 
1. Man spikar inte, man skruvar med 30 eller 40mm gipsskruv. Skivan är 11mm tjock.
2. Nej.
3. 30mm
 
Mikael_L
Jag håller nästan med Mathias.
Men i min värld skruvar man OSB'n med 30-40 mm spånskiveskruv, detta för att denna skruv försänker sin skalle själv i OSB-skivan.

1. Spånskiveskruv, ca 32 mm. (men använd INTE spånskiveskruv till gipsen)
2. Nej, och det behövs egentligen inte heller några kortlingar under OSB'n heller.
3. 32mm, typ. Men vill man göra jobbet överdrivet bra använder man skruv för dubbelgips, ca 41mm överallt där man skruvar in i en regel.

4. Förskjut alla skarvar mellan OSB och gips, dvs ingen gipsskarv på samma ställe som en OSB-skarv, förutom hörn då givetvis.
Sätt OSB antingen liggande eller stående, sätt gipsen stående.
Kapa alla gipsskivekanter (kapa minst bort fasen) som sitter i hörn, så blir du inte gråhårig över att spackla upp fasningen efteråt. Skär du kanterna bra så räcker det förmodligen med en liten sträng akrylfog som du stryker ut i hörnet istället för spackel.
 
  • Gilla
Robin2161 och 1 till
  • Laddar…
Du har säkert rätt men jag har aldrig orkat köpa en extra sort skruv bara för detta.....:)
 
Mikael_L
Och jag har aldrig provat med gipsskruv och därmed kunnat upptäcka ifall det går lika bra eller inte ... :)
 
JAG har provat så sent som igår.

OSB går att skruva med gipsskruv men den drar inte in i skivan, ibland sticker skruvskallen ut liiite.
1 av 50 skruvar drog jag av i min iver att få de lite försänkta.

Om man tänker sig för och inte skruvar mitt i ett chip så fungerar gipsskruv.

Protte
 
Går precis lika bra med gipsskruv, även om spånskiveskruv är mer rätt.
 
Jag vet att en del kör med klammerpistol, antar att de kör med 38mm klammrar....till OSB-skivan alltså....
 
prototypen skrev:
JAG har provat så sent som igår.

OSB går att skruva med gipsskruv men den drar inte in i skivan, ibland sticker skruvskallen ut liiite.
1 av 50 skruvar drog jag av i min iver att få de lite försänkta.

Om man tänker sig för och inte skruvar mitt i ett chip så fungerar gipsskruv.

Protte
Jag skruvade också igår. Jag kör i detta fall med noname-skruv och tar ingen hänsyn till var jag skruvar. Dvs, ungefär så som jag brukar göra. Antalet skruv jag dragit av de senaste åren kan jag räkna på tår och fingrar. Några problem med att få ner skruven i skivan har jag inte.

Däremot har jag konstaterat att ett gäng billiga skruvdragare som finns här på landstället inte orkar dra ner skruven ordentligt om man kör på högfart (andra växeln). Några sådana problem har jag dock inte med min vanliga boschdragare.
 
Nu kör jag med en stor Makita och att dra av en skruv om man skulle råka hitta av en kvist i regeln är inte så konstigt.

Skruven kommer från ESSVE.

Protte
 
Nu kör jag med en stor Makita och att dra av en skruv om man skulle råka hitta av en kvist i regeln är inte så konstigt.

Skruven kommer från ESSVE.

Protte
 
Tack för tipsen.

Även i den enklaste detaljen behöver man ventilera fram den bästa konstruktionen.
Allt för att undvika problem i framtiden.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.