Jag har en blå GST120 som jag skulle öppna för att byta elsladd och blåsa rent. Jag lossade onödigt många skruvar bla de som sitter i aluminiumet fram. Nu när den är ihopsatt märks det att det blivit nåt fel. Den låter och slår och mår inte alls bra.
Vad har jag gjort?
 
Fel? Ladda hem en sprängskiss från Boschs hemsida, plocka itu maskinen och sätt ihop den igen. Verifera att saker och ting ser ut som på sprängskissen.
 
Problemet är att jag inte hade isär den.
Jag lossade skruvarna fram, uppe och bak. I bakändan hade räckt eftersom det var där jag micklade med elsladden. När jag sedan skruvade ihop allt så lät det fel.
 
Men om du gör som phl skriver så löser du problemet.
 
Att lossa skruvarna som håller ihop kapslingen kring mekaniken kan mycket väl vara tillräckligt för att någon detalj hoppar snett eller lossnar. Om jag minns rätt brukar det på de flesta "limpformade" Boschmaskiner räcka att lossa någon skruv bak på maskinen för att komma åt anslutningskabeln. Man skjuter sedan bak hela kåpan. Fast det har du nog redan insett vid det här laget :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.