45 181 läst ·
496 svar
45k läst
496 svar
Objudna katter - stängseltips
Hade liknande problem för några år sedan med katter. Kattavföring i trädgården. Kattägarna trodde de kunde göra som de ville och struntade helt i oss andra.M Miomin skrev:Vi har många katter i kvarteret(5-6 st) som vi inte vill ha i trädgården. Prata med grannarna fungerar inte, de kommer fortsätta ha utekatter som gillar att hänga hos oss.
Vi har allergier. De ligger och fäller hår i utemöbler, går in om vi har balkongdörren öppen och bajsar på både altan och i pallkragarna.
Vi har i flera år testat spruta vatten etc men detta hjälper endast i några timmar.
Nu tänker vi bygga staket på en kortsida och höja befintligt staket på långsida med hjälp av spalje eller armeringsjärn(exempelvis enligt bild).
Vad behöver vi göra för att katterna inte ska klättra över. Staketet vi har nu är väldigt lågt så vi tror det blir stor skillnad av att höja, men jag vill försäkra mig om att välja rätt typ av staket.
Vi har en tät häck på en långsida och en kortsida som de inte går igenom när det finns enkelt "villa staket" i nederkant.
Förslagen är alltså:
Staket och grind på kortsida mot vår bilparkering, 180 cm högt. Här får vi bygga "vad vi vill".
Och sedan höja befintligt lågt staket mot grannen med spalje/armeringsjärn. Här måste det vara lite sikt igenom då denna grannen är nära inpå, men välvilligt inställt till extra höjd om vi kommer med snygga förslag.
Tankar och tips om typ av staket? Någon som lyckats bygga bort grannens katter?
Katterna kan också skyffla lite jord över avföringen, så man inte ser och trampar lättare i det. Grannars katter får tydligen springa omkring hur som helst? Och de tar miljontals fåglar varje år. Men hundar får inte springa hur som helst, eller? Vad är skillnaden?
Vi löste problemet med att skaffa en kattfälla på vår tomt. Skötte allt diskret. Och lämnade anonymt in katterna till Länstyrelsens samarbetspartner. Så småningom kom de flesta katterna tillbaka till ägarna, de fick betala för det. 😉 Sedan höll de sig oftast katterna borta från vår tomt.
Finns det fällor för tomte nissar och fyrar? Då ska jag köpa ett par tror jag.L L Jan skrev:Hade liknande problem för några år sedan med katter. Kattavföring i trädgården. Kattägarna trodde de kunde göra som de ville och struntade helt i oss andra.
Katterna kan också skyffla lite jord över avföringen, så man inte ser och trampar lättare i det. Grannars katter får tydligen springa omkring hur som helst? Och de tar miljontals fåglar varje år. Men hundar får inte springa hur som helst, eller? Vad är skillnaden?
Vi löste problemet med att skaffa en kattfälla på vår tomt. Skötte allt diskret. Och lämnade anonymt in katterna till Länstyrelsens samarbetspartner. Så småningom kom de flesta katterna tillbaka till ägarna, de fick betala för det. 😉 Sedan höll de sig oftast katterna borta från vår tomt.
Skrivs så mycket skit i många trådar, sen krafsas det över slarvigt så vi andra drabbas av skiten.
Redigerat:
😀Ja, fällor för vissa nissar till ägare av katter. De som inte tränar katterna, som bara släpper ut katter och sedan ger blanka tusan i allt, för att de kan.J JohanLun skrev:
Du borde sitta inspärrad då du uppenbarligen är kriminell. Du stoltserar med att du fått några katter avlivade. Men givetvis är du en fegis som gör det anonymt för du skulle givetvis aldrig våga berätta för dina grannar vad du gjort din ynkrygg. De som inte kom tillbaka till ägarna avlivades säkert då de inte kunde identifieras. Även om man märkt katter så är det inte 100% att det går att tyda tatueringar/chips.L L Jan skrev:
Vad gör du med andra djur som skiter i din trädgård? Har man problem med kattskit som ändå oftast grävs ned så kan jag inte tänka mig hur det känns när det är t.ex. måsskit på utemöblerna.
Detta känns som en perfekt lösning när kattägarna ignorerar de som får problem med katterna.L L Jan skrev:
Märkligt att det skall behövas kan man tycka!
När vissa i åratal gav blanka tusan i problem så agerade vi. De typ sket helt i våra problem.Nissens skrev:
Allt vi gjorde var helt lagligt också. Vi kollade upp noga innan.
Men de flesta grannar tog faktiskt åt sig och försökte lösa genom att bättre hålla ordning på sina katter. När de såg övervakningskameran då deras katt la sin avföring på vår tomt så försökte de lösa saken. Någon köpte GPS-system med funktion i att katten inte sprang iväg ohämmat.