Hejsan alla glada,

Jag ska slå upp ett tak över altan inom kort. Jag kommer använda mig av obehandlat virke på grund av att det är för kallt att måla nu. Tänkte måla det till våren istället när det börjar bli lite varmare.

Funkar det att ha stommen monterad och obehandlat över hela vintern och in på våren eller finns det risk att träet tar skada av det?

MVH
 
Åsa Lund
Kan du inte vänta till i vår med att bygga istället du riskerar du inte att snickra förgäves?
 
Jag hade väntat till våren. Om du inte kan måla det i förväg så kommer det bli utsatt för snö och blöta med missfärgningar som följd och även en hel del fukt.
Måla inomhus isåfall och bygg sedan eller vänta.

Varför inte tryckt virke istället?
 
Tack för era svar.

Anledningen till att jag vill ha upp taket nu är för att jag tycker det är deprimerade att se det där halvklara projektet som är. Golvet är klart och det skulle vara fint att få upp ett tak där och inte snöa in på baksidan, om det nu kommer någon snö. Anledningen till varför jag ska köpa obehandlat är för att det ska målas vitt, och då är det väl dumt att köpa impregnerat trä? Jag får nog försöka måla det inomhus på något sätt.
 
dammboll skrev:
Jag får nog försöka måla det inomhus på något sätt.
Åtminstone grundolja ändträ samt grundmåla.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.