Hej.
Fick hjälp med injustering av tappvarmvattentemperatur av fjärrvärmetekniker som skruvade och luftade flödesregulatorn.

Efteråt upptäckte jag att de inte lyckats återmontera o-ringen. Den sitter nu liksom nedanför svarta vredet och fyller ingen funktion. Vredet går väldigt lätt att snurra nu jämfört med tidigare.

Ringde tillbaka men dom sa att den kan du bara trycka fast själv.
Frågade om vredet då behöver lossas (vilket teknikern gjorde) men, nej det behövs inte sa dom.

Försökt trycka men det glider ju ner på ena sidan när jag försöker peta upp den mot vredet med en mejsel.
Hur hade ni gjort för att få dit o-ringen?
 
  • Svart vred på flödesregulator med felplacerad o-ring under, på röranslutning i värmesystem.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Instruktionsblad för Danfoss VVS AVTQ flödeskompenserad termostatisk ventil med bild av ventilen och kopplingsschema för installation.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Har inte behövt sätta dit O-ringen.

Del av en ventil med en etikett som har logotypen "Danfoss". Den svarta plastdelen saknar en O-ring enligt texten.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

O-ringen ska sitta i jämnhöjd/underkant av breda kanten.

Här är servicemanualen,
 
  • Gilla
rolfino
  • Laddar…
Tack för servicevägledningen!
Finns det ett spår/försänkning för o-ringen så att den ”klickar i” om man lyckas pressa den emot?
Växlaren har funkat bra sedan ny 2000, men Luleå Energi som jag har serviceavtal med, har inte reservdelar till denna och rekommenderar förstås en ny Redanväxlare som de vill sälja på mig.
 
C
R rolfino skrev:
Hur hade ni gjort för att få dit o-ringen?
Ta ett snöre och trä igenom ringen, håll ringen på plats på en sida och använd sedan snöret för att enkelt kränga ringen på plats. Väl på rätt plats drar du bara ur snöret.
 
  • Gilla
rolfino
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.