Har en plastmatta i klädkammaren som är jättedålig och spröd. Under mattan är något svart elände, kanske mögel.. när jag fått bort det svarta (gärna rekommendation om hur/med vad) är det bara limma och lägga golvet sen? Jag antar jag inte behöver spackla igen eftersom det redan är gjort för det förra golvet..

Det är lägenhet, betonggolv.

Det är ett mindre utrymme, 120cm brett, c:a 205 långt.. jag vill ha plastmatta har jag bestämt.

Vilka grejer behöver jag köpa (hade tänkt att beställa från https://www.stuvbutiken.com/ )? Te.x förslag på hur jag skär mattan, med vad osv.. något speciellt lim som rekommenderas? Det är socklar längs sidorna så lite spelrum finns väl ifall man råkar skära någon cm fel eller så.

Tack!
 
BirgitS
Välkommen till forumet!

En gammal plastmatta som är limmad med något svart innebär att det kan vara asbesthaltigt svartlim. Det var vanligt innan ung. 1980 så om huset är äldre än så bör du skicka in ett prov på analys så du vet vilka försiktighetsåtgärder du behöver ta till.
 
  • Gilla
MrAndersson121
  • Laddar…
Tack!

Usch då.. Något förslag på vilka man ska använda för analys?
 
M MrAndersson121 skrev:
Tack!

Usch då.. Något förslag på vilka man ska använda för analys?
Jag har använt Evema för expressanalys. Mailade lite med dem och tyckte de var väldigt trevliga och hjälpsamma. https://www.evema.se/asbestanalys/
 
  • Gilla
MrAndersson121
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.