Ska byta ytterdörr nu till veckan och har en fråga ang låset. Det är så att jag vill byta ut låset och handtaget till nytt. Men går det att fixa så man kan ha samma nyckel som innan, t ex hos en låssmed eller dyl?


Sen en fråga till!

Såg på senaste arga snickaren "Karolina i sthlm" där dom monterade en dörr med en ny typ av karmskruv där man inte behövde några kilar. Någon som vet vad dessa heter?
Såg ut som en mutter ungefär och sedan en lång skruv som gick att skruva rätt in i betongen utan att förborra.
 
Ola78
Det du tänker på är kallas karmhylsa och är utvecklat av kartro, systemet kallas adjufix. Mycket smidigt, det har funnits i flera år. Ta och sök på adjufix så hittar du mer information om det. Byter du lås så får du ju en nyckel med i det nya låset.
 
En låssmed kan göra en ny cylinder som dina gamla nycklar passar till, ta med nyckeln till låssmeden så fixar dom det. Jag såg ej programmet men jag tror att det är adjufix systemet du tänker på.
 
Tack Matti_75 och Ola78 för snabba svar :)

Ola78 skrev:
Det du tänker på är kallas karmhylsa och är utvecklat av kartro, systemet kallas adjufix. Mycket smidigt, det har funnits i flera år. Ta och sök på adjufix så hittar du mer information om det. Byter du lås så får du ju en nyckel med i det nya låset.
Jo det har jag ju koll på Ola78, men problemet är att jag har samma nyckel till förrådsdörr samt garage så jag vill ju helst ha samma nyckel även om jag byter cylinder så jag slipper 2 uppsättningar :)
Ska prova gå till en låssmed så får jag se vad dom säger.
 
Går det inte att flytta över cylindern från den gamla dörren till den nya?
 
Karmhylsor finns till salu billigt i säljes tråden.
 
frohike skrev:
Går det inte att flytta över cylindern från den gamla dörren till den nya?
Då den gamla cylindern kärvar och ser riktigt ful ut så vill jag helst byta ut hela. :)
 
ja då är det bara att ta med dig nyckeln till låssmeden så får du en cylinder som stämmer med övriga.
 
det är nog inte cylindern som kärvar.
ta bort den från gamla dörren och prova.
den kan poleras upp förmodligen så den blir snyggare.
eller låssmed.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.