Jag ska snart renovera bottenvåningen i mitt hus. Har börjat titta på spottar för att veta vad jag ska välja när det blir dags. Undrar om någon kan rekommendera några bra spottar som uppfyller nedanstående önskemål:

- Låg bygghöjd
- Bra driftsäkerhet (dvs lång hållbarhet på utrustning inkl lampor)
- Bra driftekonomi, dvs låg elförbrukning (halogenlampa eller annat?)
- Är 12 v eller 230 v att föredra?

Alla kommentarer välkomna. Tack på förhand!
 
Du behöver minst dubbelt så stor effekt/m2 med spottar som med vanliga armaturer för att få samma ljus i lokalen, så bra driftsekonomi får man bara med diod eller lysrörslampor i sopttarna. Diodlampor kan ha tveksamma ljusegenskaper och ett mycket högt pris, lysrörslamporna med Gu10 sockel har en mycket varierande kvalitet men är billigare än diodlampor (gäller vid ungefärligt lika ljusutbyte)
 
Tack för svar. Ingen annan som vill/kan bidra med info i frågan?
 
Skaffar du 12v, kan du montera och installera de själv. 220v kräver lådor och en elektriker.

De är bra med tanke på mysfaktor. Ljusmässigt mindre bra.
Men du kan alltid installera daylights. Själv har jag 4 styck 58 Watts. Underbart vintertid.
 
Eh, 12V kan också kräva lådor och elektriker.
 
Rekommenderar hide a lites 1208 passar i apparatdosor smidigt även för en hemma pulare
d^_^b
 
Rikard Ågren skrev:
Eh, 12V kan också kräva lådor och elektriker.
Kan du vara snäll och förklara?
 
Även en 12 Volts anläggning kan vara en starkSTRÖMsanläggning och då gäller föreskrifterna fullt ut, samt en 12 voltslampa kan bli lika varm som en 230 volts lampa och har då samma behov av att hålla tex isolering borta från lampan.
 
TS fråga är intressant då det gäller en husrenovering som sannolikt förväntas hålla minst i 20-30 år innan det är dags igen. Jag har funderat en hel del på detta då jag håller på med ett liknande projekt.

Vi står mitt i ett teknikskifte där vanliga glödlampor fasas ut, LED-belysning är på stark frammarch, och såväl LE-lampor som halogen nog måste ses som utrotningshotade på sikt pga miljöproblem och energiförbrukning.

Frågan är då vad man väljer IDAG, för att inte stå där med oanvändbara armaturer i framtiden?

Vad gäller 12 V kontra 230 V så kanske det inte spelar så stor roll, men 230 känns säkrare.

Det är långt ifrån givet att dagens elektroniska transformatorer som är anpassade till 35 eller 50 W halogenlampor överhuvudtaget fungerar om halogenglödlamporna byts mot (mekaniskt) kompatibla LE eller LED lampor med 5-10 ggr lägre strömförbrukning. Lågvolts LED skall dessutom helst seriekopplas för att fungera bra, medan andra armaturer parallelkopplas.

Med 230 V slipper man hela transformatorproblematiken, var dessa skall placeras, begränsade kabellängder, grova kabelareor, mm.

Vad gäller typ av armatur så spelar det mindre roll i ett innertak på bottenvåningen. I solerade tak tränger kannor emellertid undan en stor del av isoleringen vilket gör att jag väljer bort dem till förmån för utanpåliggande armaturer eller LED.

Summan av det hela blir i mitt renoveringsprojekt:

Dosmonterad 230 V LED och/eller utanpåliggande armaturer med halogen/LE på övervåningen. 230 V halogen som sedermera går att uppgradera till LED eller LE på bottenvåningen.
 
mycke_nu, intressant input om framtidssäkring. Vilka spotar tänker du använda som går att uppgradera till LE/LED? (fabrikat/modell).

Tack på förhand!
 
Alla spottar med GU 10 fattning kan "uppgraderas" med både LED och lysrörslampor.
 
mycke_nu skrev:
Med 230 V slipper man hela transformatorproblematiken, var dessa skall placeras, begränsade kabellängder, grova kabelareor, mm.
Kabellängder och kabelareror är inte ett problem med LED-belysning då de drar ett par hundra mA.
Då är värmeproblematiken i halogenlampor ett större problem.
Vid 230 V tillkommer också behörighetskrav om man nu vill vara noga.

Halogenlampor är förlegade. Jag satte själv in sådana för tre år sedan men skulle aldrig komma på tanken idag och de skall bort inom kort. I höstas när jag renoverade köket monterade jag naturligtvis LED. 12 V blev det också för enkelhetens skull.
De går även utmärkt att dimma om man använder ett linjärt nätaggregat.
 
LED är ju framtiden. Finns det någon plan på att fasa ut halogen, på samma sätt som det finns för vanliga glödlampor?

Frågan är om LED redan nu fullt ut kan ersätta halogen? Urk, hur upplever du ljusstyrkan hos LED jämfört med Halogen, räcker den till för att skapa en bra allmänbelysning i rummet? Är inte belysningen kallare/omysigare med LED? Andra för/nackdelar?
 
Ramlade över denna skrift igår på elot.se. Ev behöver man registrera sig för att få se den pdf som bifogas där. Nyttig intro till LED.
Bl.a tror dom på en stor utveckling av framför allt ljusutbytet hos LED dom närmaste 2 åren: 2012 tror dom på 150 lm/W.
Man får också läsa att armaturen är minst lika viktig som LED-chipet i sig map t.ex livslängd.
 
klingsta skrev:
LED är ju framtiden. Finns det någon plan på att fasa ut halogen, på samma sätt som det finns för vanliga glödlampor?

Frågan är om LED redan nu fullt ut kan ersätta halogen? Urk, hur upplever du ljusstyrkan hos LED jämfört med Halogen, räcker den till för att skapa en bra allmänbelysning i rummet? Är inte belysningen kallare/omysigare med LED? Andra för/nackdelar?
Det kommer skärpta krav på halogenlampor 2016. Kommer inte ihåg exakt vad det innebär men har för mig att man vill få bort de lampor med hög effekt, 150-500W och motsvarande, de som vanligen sitter i kraftigare strålkastare.

Men inte helt osannolikt att man kommer att vilja fasa ut halogenlampan också beroende på hur utvecklingen artar sig på LED-fronten.

Mina LED har en perfekt färgtemperatur, har dem i köket och ingen som kommer in där har någonsin trott att det varit LED-belysning. 3W LED motsvarar i detta fall c:a 15-20 W halogen skulle jag bedöma. 6 lampor + 2 i hallen är lagom allmänljus på c:a 18 kvm men jag skall bygga en dimmer för att kunna få lite mer dämpad "lördagskvällsbelysning".
Har halogenbelysning på altanen precis utanför och jag upplever faktiskt att de ger ett otrevligare sken än LED:arna så de kommer snart att bytas.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.