3 058 läst ·
18 svar
3k läst
18 svar
Ny innervägg mot ytterväggen
Bra fråga, funderade på det själv faktiskt. Väggen är gjuten betong med tegel på utsidan. Ingen aning ang. isolering eller liknande. Innebär det att man måste plasta, eller att man ska strunta i isolering? Med tanke på att ytterväggarna är generellt kalla tror isolering hade varit en fördel värmemässigt.hheheh skrev:
finns där redan en plast så bör man inte plasta imed att du stäbger in allt mellan plasten om jag tror rätt, dock har jag sett folk som dratt plast 2 ggr. isolerar du inte så får du en väldigt ihålig vägg när det gäller ljud.
Ja, övriga väggar på ovanvåningen är stålreglar med gips på båda sidor, och det är ju som en stor akustiklåda, jag vill ha något stumt, därav att jag tänkte isolera, värme-effekten kändes som en bonus.Dzollero skrev:
Ang. om det finns plast idag har jag ingen aning faktiskt.
Klicka här för att svara