Hej

Jag har ett Tylö S8 och manöverpanel TS16-3. Jag har noga kontrollerat inkoppling och är tämligen säker på att detta är rätt. När jag slår på vredet är allt ok. Aggregatet startar som det ska, men när jag vrider ned temp vredet till noll klipper huvudsäkringen/jordfelsbrytare direkt. Vad kan vara fel?

Aggregatet är på 8Kw och det är säkrat med tre 10A säkringar.

Tacksam för snabb hjälp om det går

Mats:(
 
1. Slår huvudsäkringen ifrån?
2. Slår jordfelsbrytaren ifrån?


Gissningsvis har du fel på något värmeelement i aggregatet, det brukar kunna gå krypströmmar från värmeelementen ut via elementet. När värmeelementet blir varmt flyttar sakerna på sig och det blir kortslutning till jord.
Händer även med spisar.

Om följande är uppfyllt
1 Bara jordfelsbrytaren slår ifrån
2 Bastuaggregatet eller värmeelementet är helt nytt
Beror felet troligen på att fukt i värmeelementet.

Denna fukt går att få bort genom att värma/bränna bort. Sedan fungerar aggregatet utmärkt. Det är inte ovanligt att det kryper in fukt i elementen.
 
<< men när jag vrider ned temp vredet till noll klipper huvudsäkringen/jordfelsbrytare direkt>>

Det låter lite baklängesfel, det vanliga är att säkringen går när man vrider UPP temperaturen men det kan vara något i termostaten som gör kortslutning mot skyddsjord när termostaten slår ifrån.

Protte
 
Iofs så är väl 10A säkringar lite klent för det här, du kan bara ta ut 6,9 kw då. Men nu låter det ju inte som det är där problemet ligger.

Som sagt det vore väldigt intressant att få klarhet i om det bara är jfb som löser eller om faktiskt huvudsäkringarna till huset gå också, även hur många av dem som löser ut.
 
Tack för svar.

Tipset om krypströmmar verkar vara en idé. Detta har också Tylö tipsat om. Mitt aggregat är helt nytt, men ca. 15 år. Möjligen kan det har gått lite fukt i något av elementen. Det är endast jordfelsbrytaren som går och tar med sig hela huset utom kyl frys. Jag ska utöver att byta till 13 A automatsäkring försöka bränna av eventuell fukt och se om det löser saken. Fick tipset om att köra 2 timmar max upp till 85-90 grader.

Mats
 
C
Du kan inte bara gå och byta till större säkringar hur som helst...
 
Cheteah

Vad menar du med ditt inlägg?

Mats
 
Nova07 skrev:
Cheteah

Vad menar du med ditt inlägg?

Mats
Det är inte säkert att man kan säkra upp från 10 till 13A. De beror på vad det är för typ av kabel, hur lång den är, hur den är förlagd osv osv..
 
Om man har 1,5mm2 kablar så bör man beräkna om det är lämpligt att gå upp i säkringsstorlek. Om du har 2,5mm2 så är det normalt inga problem om kabeln inte är extremt lång.
 
med 2,2 kvadratare borde det inte vara något problem.

Mats
 
2,5 kv menade jag naturligtvis

Mats
 
Har du 2,5 mm2 ledning finns det ingen orsak att sätta 13 A, sätt i 16A på en gång
 
Nova07 skrev:
Tack för svar.

Tipset om krypströmmar verkar vara en idé. Detta har också Tylö tipsat om. Mitt aggregat är helt nytt, men ca. 15 år. Möjligen kan det har gått lite fukt i något av elementen. Det är endast jordfelsbrytaren som går och tar med sig hela huset utom kyl frys. Jag ska utöver att byta till 13 A automatsäkring försöka bränna av eventuell fukt och se om det löser saken. Fick tipset om att köra 2 timmar max upp till 85-90 grader.

Mats
1. Endast jordfelsbrytaren slår ifrån
2. Säkringarna går inte

Det innebär att du har krypströmmar från elementen som tar sig en annan väg tillbaka än get är tänkt. Du har helt enkelt ett jordfel.

Ingen idé att byta styrka på säkringarna

Det beror ofta på att fukt krupit in i elementen.
Denna fukt går utmärkt att bränna bort genom att dra igång värmen i elementen någon timme.

Du måste däremot försäkra dig om att det inte går någon ström i jordledaren, då kommer din jordfelsbrytare att slå ifrån.

Om jordfelsbrytaren fortfarande slår ifrån efter att du eldat i elementen en timme är det dags att beställa nya element från Tylö
 
elmont skrev:
Har du 2,5 mm2 ledning finns det ingen orsak att sätta 13 A, sätt i 16A på en gång
jo, det finns anledning..
1. man slipper byta passdelar om det sitter 10:or där nu.
2. oftast är H-säkr 16A och då är det bättre ur selektivitetssynpunkt att gruppsäkringarna är lägre, även om det inte har nån jättestor betydelse.
 
en teori med JFB är att om nollan och jorden kommer i kontakt någonstans i anläggningen så löser JFB även om gruppen inte förbrukar någon strön, kan något sådant inträffa när tempvredet vrids mot noll?!
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.