Jag letar ett stomrest hus där jag gör grund själv och låter tillverkaren resa sitt hus och göra det vattentätt och så tar jag över därifrån själv. Gör allt invändigt själv/egna hantverkare.

Är det möjligt och prismotiverat att ta ett t.ex Villa Listig 118 m² och få det till 140 m² och med ryggåstak, och kanske lite extra takhöjd invändigt? Vet ju att denna tillverkare vill sälja nyckelfärdigt och väldigt oförändrat men vad tror ni? Någon som gjort liknande?

Ska ringa och kolla men det är bra att höra sig för lite innan.

listig.jpg
 
du kan förlänga dom några takstolar det brukar dom gå med på men bredden tror ja inte dom vill ändra på ryggåstak går inte dom tillverkar inte såna takstolar
 
Det funkar nog inte att förlänga mer än till dryga 16 m?? Man kan modifiera planlösningen ngt men inga ryggåstak, det har vi frågat om. Öh är kanske inte Björkliden dom som är billigast i längden just om man inte håller sig till standard vad gäller planlösning och matrial.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.