Hej

Hur monterar jag mina strömställare i kopplingsdosor? De hade ju passat perfekt i apparatdosor men på vissa ställen har jag kopplingsdosor istället. Finns det någon insats eller vad är bästa sätt?
 
Man sätter ALDRIG apparater i kopplingsdosor och det finns inga insatser. Det är ett problem som ingen elektriker råkar ut för därför finns det inga färdiga lösningar.
 
Elmont har rätt.... Varför har du K-dosa i den höjden?

Sent from my LT15i using Byggahus
 
Ok, då får det bli fullösning.. Det är skruvhål i alla yttre hörn på strömställarens bakstycke så jag kan sätta plugg och skruva fast den i väggen.

Kan även använda dosans skruvhål och skruva i montageskruv i dem så att montageskruvet klämmer fast bakstycket på strömställaren. Så det löser sig :)

Varför det blev så var att jag kom nerifrån golvet och skulle vidare uppåt samtidigt som jag skulle ut till höger. Då passade kopplingsdosa bäst tyckte jag. Visste inte att man inte skulle använda det..
 
Med den kunskapen du har inom detta område så undrar nog fler en jag om du känner dig komfortabel med hempulad el. Vet man inte skillnaden på så enkla saker som olika dosors användningsområde bör man inte ägna sig åt sådant arbete
 
Visst finns det adaptrar för att montera apparater i kopplingsdosor. Varför skulle man inte få det? Schneider har det i sitt sortiment.

Nuförtiden är det ingen direkt skillnad mellan en kopplignsdosa och en apparatdosa i många tillverkares sortiment. Apparatdosorna har många studsar och stort kopplingsutrymme bakom dosringen.

Ibland vill man ha en brytare på hög höjd (t.ex. för fast ansluten utrustning) och finns det då en kopplingsdosa så varför skulle man inte sätta den där?
 
Det är bara ELJO och ELKOs dosor som är samma för apparatdosa och kopplingsdosa och då utgår de båda från samma dosa.

Hur ser en sådan adapter ut?
Som sagt så är ju detta ett icke-problem för elektriker och de är ju bara såna som ska pyssla med el.
Sent from my HTC One X using Byggahus
 
Redigerat:
Är dosorna 70 mm är det apparatdosor, som man mycket väl kan använda som kopplingsdosor eller som kombinerad kopplings och apparatdosa om det finns plats bakom apparaten. är dosan 80 mm är det en kopplingsdosa. Det är skillnaden i diameter som avgör om det är kopplingsdosa eller apparatdosa, inte hur man använder den.
 
petersv skrev:
Jag tror de använde ELKO:s:
[länk]
men det kan ha varit något annat märke.
Aha, där ser man. Visste inte att det fanns.


Sent from my HTC One X using Byggahus
 
Kopparkullen skrev:
Allvarligt... Tycker inte vi behöver halshugga TS för att ha tagit fel dosa....

Sent from my LT15i using Byggahus
Halshugga känns väl lite överdrivet, jag kan nöja mig med en hand.

Sent from my HTC One X using Byggahus
 
Jag har raderat ett inlägg som var lite tråkigt påhopp på Trådskaparen, ochett följdinlägg.
 
hempularen skrev:
Jag har raderat ett inlägg som var lite tråkigt påhopp på Trådskaparen, ochett följdinlägg.
Det var inte ett påhopp lika mycket som det var en allvarlig upplysning.
Att berätta för folk att det de sysslar med kan leda till döden eller att huset brinner ner tycker jag inte man skall ta som en förolämpning
.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.