Köpte hus från 73 för tre månader sedan. Började ganska omgående lukta i ett rum med snedtak på ovanvåningen. Luktade mest i en liten garderob i ett hörn. Rev ner den och fann att det inte fanns ångspärr just där. Mögel i isolering. Rev ner den. Mögel på och fukt i oljad masonit skiva som satt för luftspalt. Rev ner den. Se bild.
verkar inte vara röta i råspånt. Vad göra nu? Inspektera nockvind? Intilliggande taksektioner? Riva neråt såklart. Tvätta bort mögel såklart. På med ny skiva för luftspalt, ny isolering, ångspärr och gips. Något annat att tänka på? Tack för svar.
Produkter som diskuteras: "mögel tvätt"
Mögel-Fri Inne Jape
Tvätta bort mögel inomhus
86 kr inkl moms
Läs mer
Detta har hänt troligtvis på för dålig eller ingen ventilation i det facket , kan vara på fler ställen finns det avluftningsventiler uppe vid nock eller i gavlarna
Angående mögel och åtgärd , har du husförsäkring , tala med försäkringsbolaget
Angående mögel och åtgärd , har du husförsäkring , tala med försäkringsbolaget
A och O är ju att se till att där är så bra ventilation som möjligt. Luften måste cirkulera.
Nu vet jag inte hur det ser ut på din vind, men kolla efter alla möjligheter att öppna mer (givetvis med insektsnät...)
beroende på hur där ser ut, men ev. kan det vara idé med en liten fläkt eller kanske avfuktare också.
Nu vet jag inte hur det ser ut på din vind, men kolla efter alla möjligheter att öppna mer (givetvis med insektsnät...)
beroende på hur där ser ut, men ev. kan det vara idé med en liten fläkt eller kanske avfuktare också.
Produkter som diskuteras: "insektsnät"
Aluminiumduk för insekter Jowema
Skydd för t.ex insekter och möss
104 kr inkl moms
Läs mer
Medlem
· Blekinge
· 10 117 inlägg
Mögel måste bedömas av någon som verkligen behärskar det problemområdet. Utan att vara expert på mögel verkar det ändå vara ganska gammalt Det är intressant att fundera över varför det har uppstått och viktigt för att rätt bedöma vilka åtgärder som krävs. Det fanns ingen ångspärr (dvs plastfolie), men där fanns asfaltpapp (typ AC 350 eller liknande) som är ganska ångtrög. Plast kom på allvar först i slutet av 60-talet så att det saknas är inte särskilt ovanligt för ett hus byggt 73. Isoleringen består av glasull (typ Gullfiber) som utan att vara hygroskopiskt ändå kan suga åt sig fukt i vattenform. Luftspalten är liten och man kan misstänka att den inte varit effektiv också pga dåligt till- och frånflöde. Panelen kan ha varit väldigt färsk när det byggdes.
Tack för alla bra svar. Plastfolie har använts till höger om området på bilden och ovanför, till vänster har man haft asfaltspapp, märkligt att man inte satt något just över garderoben, det syns tydligt vart det inte funnits ångspärr när man ser det med ögat, där är det mycket mer mögelangrepp . Du har nog rätt i att jag ska ta hjälp av fackman men ska nog undersöka lite mer själv först.
Klicka här för att svara

